Pierwsze uruchomienie, ustawienie oraz pierwsze wrażenia.

Shenzhen Tomato wysłał mi próbkę towaru pod nazwą TM8 (Tomato M8). Ale w naszym przeglądzie ja będę go po prostu nazywał M8.

Urządzenie w zestawie posiada prosty pilot IR, lecz bez dwóch baterii  AAA. Nie używam tego pilota, bo wolę operować za pomocą pilota RF z systemem Android, podczas testu użyłem myszy bezprzewodowej: Mele F10 air mouse, podczas testów, która posiada klawiaturę QWERTY oraz żyroskop dla łatwego poruszania wskaźnikiem myszy. Oprócz pilota IR, zestaw zawiera zasilacz 5V/2A i kabel HDMI 1m długości. Przed podłączeniem zasilania, podłączyłem kable Ethernet, HDMI i USB odbiornik RF Dongle do pilota Mele F10 RF.Na samym urządzeniu niema żadnego przycisku włączenia, czyli jak tylko podłączysz zasilanie, zapala się niebieska lampka LED i M8 zaczyna ładowanie swego Metro-style systemu, wygląd którego bardzo przypomina Windows 8.

M8 Home Screen (Click for Original Size)

M8 Home Screen

Na górze ekranu znajdują się ikony stanu (Ethernet / Wi-Fi / Bluetooth / Storage), pogoda (tylko chińskie miasta są dostępne w ustawieniach), a także czas i data. Istnieją także sześć głównych menu: Online Video (jedna chińska aplikacja), Moje polecam (ulubione aplikacje), Ustawienia. Istnieją również skróty na dole ekranu do odtwarzacza 4K, Muzyki, chińskiej aplikacji IPTV oraz APK instalatora  domyślnie. Można dodawać i usuwać te, które chcesz, jak chcesz, jak widać na zrzucie ekranu.Interfejs użytkownika ma rozdzielczość 1920 × 1080.

 W menu "Ustawienia" jest dostęp do ustawień przedstawionych także w stylu Metro z czterech podmenu: Sieć, Wyświetlacz, Zaawansowane i Inne.

Advanced Setup (Click for Original Size)

Advanced Setup

Ustawienia sieciowe pozwalają wybrać podłączenia Ethernet lub Wi-Fi, ustawienia wyświetlania: autodetekcja rozdzielczości, UHD / wsparcie wyjściowego 4K, możliwość ukryć lub pokazać pasek stanu, dopasować rozmiar wyświetlacza oraz wygaszacz ekranu. Mam włączony pasek stanu iż jest to bardziej wygodne w użyciu, pasek ukrywa się automatycznie podczas odtwarzania filmów. Zaawansowane menu pozwoli Ci rozpocząć Miracast (tylko źródło, nie wyświetlacz), włączyć program do zdalnego sterowania (RemoteIME.apk ustawienia CEC kontrolerów, ustawić swoją lokalizację (tylko chińskie miasta są dostępne), ustawić orientację ekranu, wybrać cyfrowy wyjście audio (PCM, SPDIF pass-through, HDMI pass-through). Przycisk “Inne”  daje kilka szczegółów na temat wersji Androida (4.4.2) i wersji jądra (10.03.10). Możesz przejść do standardowe ustawień Android przechodząc przez Ustawienia-> Inne-> Więcej ustawień. Android ustawienia w tym oknie są oparte na interfejsie telefonu, a nie tabletu, który wymaga jeszcze kilka kliknięć.

Można sprawdzić ustawienia interfejsu użytkownika w wideo poniżej (ang).

Użyłem wyjścia HDMI z 1080p podczas moich testów, który został automatycznie wykryty gdy włączyłem urządzenie. Ale jeśli przełączyć do trybu ręcznego, można również zobaczyć wyjście wideo 4K w 24, 25 i 30 Hz, jak i 4K SMPTE. Jest również wyjście AV, które jest automatycznie stosowane, jeśli nie zostanie wykryte HDMI. To działa dobrze w tym stereo wyjście audio. Jeśli używasz wyjścia AV, można przejść do menu ustawień, aby wybrać pomiędzy 480cvbs i 576cvbs. Aby przełączyć się z powrotem na HDMI, podłącz kabel i wybierz wejście w telewizorze. Restart nie jest konieczny.

M8_About_Mediabox5,75 GB miejsca zarezerwowane jest dla użytkownika z 8 GB pamięci NAND flash, a zaraz po aktualizacji oprogramowania, jest ponad 5 GB wolnego miejsca na jednej partycji. Opregramowanie jest zakorzenione. Patrząc w dziale "O MediaBox" pokazuje numer modelu jest "K200", i tak jak w sekcji Ustawienia niestandardowe, pokazuje że Android 4.4.2 działa wersji jądra 3.10.10.

Jest możliwość instalacji większości aplikacji z Google Play Store w tym Facebook, ES Explorer, Root checker, Antutu, Quadrant, Vellamo, Candy Crush Saga, etc. ... Sixaxis Controller nie udało się zainstalować ze względu na błąd w Google Play.

 Jak już wcześniej wspomniałem nie ma przycisku zasilania na urządzeniu, i wszystko, co można zrobić stosując pilota IR, to wejść i wyjść z trybu gotowości. Naprawdę wyłączyć można tylko odłączając zasilanie. Sprawdziłem temperaturę obudowy po uruchomieniu gry 3D. Część górna  55 ° C, na dole 43 ° C, przy temperaturze w pokoju około 28 ° C.

 Zgodnie z oczekiwaniami wyniki są dobre, system reaguje bardzo szybko, ale oprogramowanie nie jest tak stabilne jak oczekiwałem, kilka razy zawieszał się  wymagając restarowania cyklu zasilania. Stało się to w czasie robienia benchmark’ów w grze i podczas robienia screenshot’ów. W obu sytuacjach, urządzenie podobno wyłączyło się samoczynnie (niebieski LED zgasł), być może z powodu przegrzania.

Odtwarzanie wideo

XBMC 13.0 beta 1 jest zainstalowana na urządzeniu, więc użyłem XBMC do testów wideo. Użyłem tylko MX Players w przypadku błędów i by dokładnie sprawdzić Dolby / DTS audio .. Filmy są odtwarzane z SAMBA na Ubuntu 13.10 za pomocą połączenia Ethernet. Nie miałem problemu z konfiguracją SAMBA ani w XBMC, ani w ES File Explorer.

Zacząłem z filmów z www.samplemedia.linaro.org, plus kilka filmów z kodekiem H.265/HEVC z Elecard:

 • H.264 codec / MP4 container (Big Buck Bunny), 480p/720p/1080p – OK
 • MPEG2 codec / MPG container, 480p/720p/1080p – OK.
 • MPEG4 codec, AVI container 480p/720p/1080p – OK
 • VC1 codec (WMV), 480p/720p/1080p – OK
 • Real Media (RMVB) – Failed. Nic się nie dzieje.
 • WebM / VP8 – 480p/720p/1080p is – OK. 
 • H.265 codec / MPEG TS container, 360p/720p/1080p
  • XBMC - tylko wtedy dźwięk nie działał.
  • MX Player - odtwarza video oraz dźwięk, lecz wszystko jest w zwolnionym tempie.

Ja również testowałem kilka wideo z wysokim bitrate’em: 

 • ED_HD.avi (1080p MPEG-4 - 10Mbps) - Brak obrazu, tylko dźwięk.
 • big_buck_bunny_1080p.avi (1080p H.264 - 12 Mbps) - OK. Brak problemów audio / problem z synchronizacją obrazu.
 • h264_1080p_hp_4.1_40mbps_birds.mkv (40 Mbps) - OK
 • hddvd_demo_17.5Mbps_1080p_VC1.mkv (17.5Mbps) - wideo jest obsługiwany, ale niektóre klatki są pomijane.

 Również testowałem powszechnie stosowane kodeki audio poniżej, za pomocą PCM w XBMC: 

 • AC3 - może dekodować dźwięk, ale film był bardzo powolny
 • Dolby Digital 5.1 / Dolby Digital 7.1 - OK
 • TrueHD 5.1 i 7.1 - OK
 • DTS-MA oraz DTS-HR - OK

MX Player, nie wydawał żadnego dźwięku podczas odtwarzania tych plików za pomocą dekodera H/W.

Sintel-Bluray.iso, bezpłatny Blu-ray plik ISO, odtwarza dobrze w XBMC, także jest możliwość nawigowacji pomiędzy rozdziałami filmu.

Przetestowałem kilka 4K wideo w MX Player (XBMC nie działa - tylko dźwięk): 

 • HD.Club-4K-Chimei-inn-60mbps.mp4 (60 Mbps) - OK
 • Sintel.2010.4K.mkv - Częste przerwy (buforowanie?) Podczas odtwarzania po włączeniu S/W dekodowania dla AC3 5.1 audio. Brak dźwięku przy użyciu H/W dekoderą dźwięku.
 • Beauty_3840x2160_120fps_420_8bit_HEVC_MP4.mp4 - w zwolnionym tempie odtwarza wideo w MX Player ...

 Ja również testowałem kilka AVI, MKV, FLV i MP4 wideo, wszystko gra, z wyjątkiem jednego FLV który miał tylko wyjście audio.

Wydajność Wi-Fi

Korzystając z ES File Explorer, udało mi się przenieść plik 278 MB między SAMBA i wewnętrzną pamięcią flash, i z powrotem, powtarzając test trzy razy. W tym urządzeniu istnieje wyraźna różnica w wydajności transferów między Samba - pamięć flash, a w odwrotnym kierunku. Przesyłanie pliku między pamięcią flash i SAMBA trwało między 03:16 i 04:54, ale w odwrotnym kierunku zajęło między 5:51 a 07:47. Czas transferu uśrednione słabe 5:02 (0,92 Mb / s), co sprawia, że M8 staje najsłabszym pomiędzy urządzeniami które próbowałem.

M8_Wi-Fi_PerformanceI’ve tried to

Próbowałem odtwarzać niektóre z 1080p filmów z próbek Linaro, i żaden z nich nie grał bez przerywania z powodu buforowania.

Dodam zwykłe zastrzeżenie o Wi-Fi: "Proszę pamiętać, istnieje wiele czynników, jeśli chodzi o wydajność Wi-Fi, i wyniki które osiągniesz w swojej konfiguracji mogą być bardzo różne od tych, które tutaj przedstawiłem. "

Różne testy

Bluetooth

Bluetooh jest wbudowany w Android TV Box, i można go włączyć tylko w ustawieniach standardowych Android, gdyż nie ma takiej opcji w Metro-style ustawieniach. M8 nie znalazł żadnych urządzeń (mam Linuxa z Bluetooth’em i telefona z systemem Android). Jednak udało się sparować telefon (THL W200) do M8. Niestety, nie udało mi się wysłać pliki, iż brakowało powiadomienia o wysłaniu obrazu w obu kierunkach. Moje Ubuntu PC wykrywa M8, ale nie nawiązuje pary.

Pamięć zewnętrzna

Można używać zarówno SD-kart, jak i pamięci USB sformatowanych pod FAT32.

USB Webcam

Udaje się podłączyć tanie kamery USB do serwisu Skype. Obraz OK, "Echo Test" w Skype wykazał działający mikrofon. Mógę również nawiązać połączenie wideo w Google Hangouts.

Gry

Angry Birds Star Wars, Candy Crush Saga, Beach Buggy Blitz i Riptide 2 pierwsze dwie są proste i nie potrzebują dużo pamięci. Nastawiłem  Blitz na maksymalne ustawienia graficzne, i obraz był znakomity i płynny. Riptide 2 też działał bardzo dobrze. Z GPU Mali-450MP6 nie powinno być żadnych problemów z uruchomieniem większości gier na Android na wysokich ustawieniach graficznych.

M8 / TM8 Benchmarks

CPU-Z daje w zasadzie te same informacje dla M8 jak na Vega S89. CPU jest przedstawiany czterordzeniowym Cortex A9 r4p1 taktowany od 24 MHz do 1,99 GHz z ARM Mali-450 GPU, z płyta K200.

M8_CPU_Z

 

Antutu 4.3.3 (Click to Enlarge)

Antutu 4.3.3 

M8 dostaje 24.133 w Antutu z, Play Store, wobec 22.603 w Vega S89 Elite. W Vega S89, Antutu szczegółowe wyniki wykazały "4x rdzenie @ 1104 MHz", ale w M8 pokazuje prawidłowo "4x rdzenie @ 1992 MHz". Oprogramowanie w M8 jest nowsze, więc może to jeden z powodów. Niektórzy piszą o osiągnięciu 30.000 punktów w Antutu z przy tej samej wersji oprogramowania, więc zastanawiam się, czy to z powodu wymiany ciepła z otoczeniem, chociaż w moim pokoju jest stosunkowo ciepło w 28 stopni C. Podobnie jak w Vega S89, GPU benchmarki prowadzone w trybie portretowym (607 × 1080), zamiast w trybie pełnoekranowym, co oznacza, że inne aplikacje mogą mieć problemy też.

Quadrant (Click to Enlarge)

Quadrant 

Z 6536 punktami, M8 zyskuje znacznie lepszy wynik niż Vega S89 Elite (5363) w Quadrant.

Vellamo nie udało się w pełni uruchomić w M8.

Wniosek

M8 / TM8 jest bardzo wydajny, niestety firmware nie zawsze jest stabilny i w nim jeszcze sporo kwestii, które należy naprawić.

Podsumujmy plusy i minusy

 • Plusy
  • Płynne i szybkie oprogramowanie.
  • Android 4.4 Kitkat
  • XBMC 13 preinstalowany
  • Blu-Ray ISO i odtwarzanie wideo 4K
  • Interfejs użytkownika 1080p
  • Wyjście wideo 4K do 30 klatek na sekundę
  • Dobre wyniki Ethernet (60 Mbps Odtwarzanie OK)
  • Dobre wsparcie różnych formatów / kodeków wideo
  • Kamera USB współpracuje ze Skype i Google Hangouts
  • Wsparcie HDMI CEC
 • Minusy
  • Problemy ze stabilnością. Nie katastrofalnie, ale urządzenie może zawiesić się kilka razy. Chyba związane to jest z temperaturą?
  • Bluetooth nie działa.
  • Słaba wydajność Wi-Fi.
  • Nie można zainstalować płatnych aplikacji poprzez Google Play.
  • Doświadczenie czasami nieoptymalne użytkownika:
   1. Trzeba przełączać się między XBMC i MX Player w zależności od rodzarju plików wideo
   2. Bluetooth nie jest dostępny z menu ustawień domyślnych
   3. Pogoda dostępna tylko dla chińskich miast 
  • H.265 nie działa płynnie (niektóre klatki pominięte). Prawdopodobnie nie da się naprawić (nie obsługiwane przez sprzęt i GPGPU, nie są obsługiwane przez Mali-450)
  • DTS, Dolby AC3 nie jest obsługiwany przez sprzęt, ale oprogramowanie dekoduje w XBMC (nie może być ustalona, związane z SoC)

Jak z Vega S89, oprogramowanie wymaga jeszcze trochę pracy. Główne problemy to stabilność oprogramowania i wydajność Wi-Fi jest bardzo słaba. Bluetooth nie wydaje się działać prawidłowo albo, przynajmniej z moim telefonem. W porównaniu do Vega S89, M8 jednak zapewnia lepsze wrażenia z odtwarzania wideo bez żadnych problemów audio / synchronizacji wideo i kamery USB może być używany zarówno z Skype i Google Hangouts.

Source: http://www.cnx-software.com/2014/04/17/m8-android-tv-box-review/