Przy zakupie komputera nie każdy myśli o terminie „TCO” (całkowity koszt wykorzystywania). Który jest takim nie typowym dla codziennego użytku ale dość ważnym dla zastosowania przemysłowego.

Specjaliści tej dziedziny dobrze wiedzą co oznacza ten termin.

Ile będzie kosztować całkowity koszt posiadanie urządzenia, z  uwzględnieniem nie tylko kosztu produktu, ale także  utrzymania, naprawy, modernizacji, zużywanej energii elektrycznej oraz innych strat  podczas pracy urządzenia?

W sposób bardziej szczegółowy chciałbym zatrzymać się na przedostatnim akapicie. Tak jak dla europejskiego użytkownika najbardziej znacząca częścią kosztów jest praca według techniki nierozkładanej.

Więc jeśli kupiłeś sobie nowoczesny komputer stacjonarny lub laptop, który posiada 4 rdzeniowy procesor, różne dodatki: Tuner TV, z potężna karta graficzną i dużym dyskiem twardym.

Oczywiście, że sprzedawca zaleci komputer z potężnym zasilaczem.

Z radością używasz go bez odłączania od sieci. Po jakimś czasie będziesz zdziwiony kiedy otrzymasz rachunek za zużyty prąd w 10-15 % większy ? Powiesz: tylko! Ale jeśli pomnożyć to przez liczbę 60 (średnia liczba miesięcy przy użyciu komputera) uzyskasz imponujące liczby.

Okazuje się że za te pieniądze można kupić jeszcze jeden komputer lub inną zabawkę. Więc w czym tajemnica? Co łączy TCO, Android PC i komputer domowy?

Specjalista powie w zużywanej energii elektrycznej, nowoczesny komputer ma pojemność nie mniej niż 500 W, co równa połowę mocy żelaza oraz sumowanej mocy lampy energooszczędnej (około 50 szt). Nasza ulubiona zabawka zużywa tyle samo energii co wszystkie światła na małej ulicy w mieście. Więc musisz więcej pracować żeby pokryć te dodatkowe koszty.

Jakie jest wyjście?

Odpowiedź jest prosta, przy zakupie urządzenia, należy zawsze zwracać uwagę na zużycie energii.

Na przykład, kupując mini PC z systemem operacyjnym Android otrzymasz o tej samej funkcji komputer domowy, ale z zużyciem energii o mocy tylko 10 W, co jest nawet mniejsza od zużycia zwykłej energooszczędnej żarówki.

Teraz można bawić się cały dzień nie wyłączając urządzenia.

Niech gra muzyka a dzieci grają w gry. Nie musisz płacić dużych rachunków za prąd tak jak TCO. Czyli zsumowane koszty korzystania z urządzenia są mniejsze.