W tym artykule chciałbym zwrócić waszą uwagę na różnice pomiędzy dwoma terminami, które ostatnio są częścią naszego codziennego życia.

Zaczniemy od najprostszego - termin PC, o nim wiedzą nawet małe dzieci

Wikipedia mówi, że „mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.
W skrócie, to jest komputer z procesorem, z pamięcią, systemami wejścia i wyjścia, ogólnie stosowany do użytku osobistego. W codziennym życiu ten termin łączymy z komputerem domowym lub komputerem biurowym. Jestem pewien, że nikt nie myśli o jego cechach funkcjonalnych.

Mianowicie jeżeli wszystkie te funkcje, które posiada nasz domowy komputer umieścić w małym pudełku z systemem operacyjnym Linux, to na wyjściu otrzymamy mały Mini PC.

Na ten temat wikipedia pisze „a very small form factor, inexpensive, low-power legacy free desktop computer designed for basic tasks such as Internet surfing, accessing web-based applications, document processing, and audio/video playback.”, jako wcześniej pisałem żeby PC umieścić w małym pudełku.

Z tego wynika że małe pudełko ”Box” (w tłumaczeniu z języka Angielskiego) niczym się nie różni od mini PC, pod warunkiem, że my wpiszemy znajome słówko Android, które dodaje już większego znaczenia w zdaniu, mianowicie oznacza zawartość tego pudelka.

Android Box i Mini PC obecnie równoważne koncepcje i stanowią niewielki komputer który we swoich właściwościach  niczym się nie różni od znanego nam PCeta.

  • Chcesz korzystać z Internetu – proszę tylko uruchom przeglądarkę.
  • Chcesz słuchać muzyki - proszę przez kabel niskiej częstotliwości, lub przez kabel światłowodowy kina domowego, lub za pomocą Bluetooth podłączyć małe głośniki i ciesz się jakością dźwięku Hi Fi.
  • Lubisz oglądać filmy i różne programy – poprzez HDMI, VGA lub РККА podłącz telewizor lub monitor i oglądaj filmy z wielką przyjemnością .
  • Chcesz obejrzeć film z 3D lecz nie masz ochoty iść do kina- podłącz telewizor 3D i oglądaj film 3D.
  • Potrzebujesz edytować dokument tekstowy w Word lub Ecxel proszę, przejdź do serwera korporacyjnego i uruchom licencjonowaną aplikację, która jest dostępna w sklepie „Google Play”. Do tego służy pulpit.
  • Jeżeli jesteś poza domem w innym Państwie lub na innym kontynencie ale chcesz oglądać polską telewizje. Do tego służy telewizja online.
  • Chcesz porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi z-za granicy! 
  • Uruchom aplikacje VoIP telefon, Skype i rozmawiaj za darmo.