Dzięki nakładkom użytkownicy Androida dostosowują smartphone i tablet do swoich potrzeb. To są podstawowe zmiany, jak zmiana wyglądu ekranu, ikon i czcionek, ale najlepsze nakładki na Androida pozwalają użytkownikom dostosować urządzenia do ich codziennego użytku i dają tyle czasu, ile potrzebujesz na wprowadzenie tych zmian. Niektóre nakładki działają bardzo podobnie do tych, które mamy już wgrane w  urządzenie, a inne zupełnie zmieniają sposób posługiwania się ekranem głównym. Możecie posiadać proste lub skomplikowane ekrany główne, to zależy od was, możecie zmienić najdrobniejsze szczegóły w ustawieniach takiej nakładki lub po prostu zainstalować całą aplikację z ustawieniami domyślnymi.

Jeśli szukacie zmiany sposobu korzystania z oprogramowania w telefonie, powinniście rozważyć nową nakładkę. Odkryliśmy dla Was te najlepsze, które są obecnie dostęne. Wymieniliśmy również wszystkie wady i zalety każdej z nich.

1. Najlepszy – Action Launcher


Ten launcher jest świetnym rozwiązaniem, które łączy rzeczy i zmienia paradygmat interfejsu, którego spodziewasz się w każdym „normalnym” launcherze – ale też nie za bardzo. Nadal masz wysoce konfigurowalny ekran główny, ale jeśli chcesz znaleźć aplikację, nie idziesz do tradycyjnej siatki aplikacji (z które wciąż masz możliwość korzystania), wystarczy przesunąć palcem z lewej strony ekranu na panel z z aplikacjami. Ta niewielka szuflada z aplikacjami sprawia, że znalezienie danej aplikacji następuje znacznie szybciej, niż  w tradycyjnych szufladach z aplikacjami, w których musisz przesuwać strony z aplikacjami. Ponadto funkcja szybkiego przewijania pozwala na błyskawiczne przejście z listy aplikacji do tej konkretnej, nie ma znaczenia jak wielką ilość masz zainstalowanych aplikacji.

Aplikacje posiadają również okładki, które  dają ci innowacyjne sposoby korzystania z folderów i widgetów przez przesunięcie – wszystko po to, by można było szybciej dotrzeć do aplikacji i danej treści. To jest darmowa wersja Acition Launchera dla każdego, kto chciałby spróbować, którą również można uaktualnić wersją pro kosztującą tylko 4.99 $– i kiedy już zauważysz, jak bardzo oszczędzasz czas, będziesz chciał go dblokować

Od lipca 2016, Action Launcher obsługuje również Google Now dla kont użytkowników root, funkcje, które Google posiadało wcześniej wyłącznie dla Google Now Launcher teraz zostały również wzbogacone o właściwości odpowiadające za szybkość obsługi telefonu.

Mozemy śmiało powiedzieć, że Action Launcher jest naszą ulubioną i najlepszą nakładką na Androida. 

2. Zdobywca Drugiego Miejsca: Google Now Launcher


Google Now Launcher to okazja dla kogoś, kto szuka głębokiego, czystego doświadczenia z Androidem. Stowrzony przez Google (i jest preinstalowany na telefonach Nexus), dzięki czemu wystarczy jedna instalacja, by skorzystać ze wszystkiego, co producent oferuje. Przejścia pomiędzy aplikacjami i widgetami są szybkie i płynne.

Poza tym po lewej stronie ekranu znajduje się Google Now, aby można było szbko uruchomić wyszukiwarkę, widok kart, które ostatnio przeglądaliście, lokalizacja i wszystkie zwyczaje przeglądania i wykonywania wszelkiego rodzaju wyszukiwań głosowych „OK Google”. Jedynym minusem jest to, że nie możesz cieszyć się wysoką personalizacją dostępną w solidniejszych nakładkach – masz to, co daje ci Google.

Użyj nakładki Google Now, jeśli szukasz wysokiej stabilności i spójności w Androidzie. By uzyskać pełne efekty, połącz go z klawiaturą Google.

3. Nova Launcher


Nova jest bardzo popularnym launcherem, który oferuje całą masę opcji animacji, widoków folderów oraz pulpitów. Szczególnie fajnym dodatkiem są efekty przewijania, która sprawiają, że ze skrótów do aplikacji można korzystać w podobny sposób, jak korzysta się z folderu z opcją przewijania. Można też wybrać standardowy ekran z dotykiem, podobnie jak w nakładce Action Launchera. Wgranie standardowych ikon i tapet jest łatwe, zwłaszcza po połączeniu z Dyskiem Google. Możesz stworzyć kopię zapasową swoich układów i motywów bezpośrednio w chmurze i przywrócić  kopię zapasową bezpośrednio z niej, dzięki czemu będziesz mógł odtworzyć wszystko w nowym telefonie, nie tracąc na to zbyt dużo czasu.

Nova jest bardzo funkcjonalnym launcherem, który może być dokładnie taki jak chcesz, w ten sposób staje się całkowicie unikalny, wszystko zależy od tego ile czasu mu poświęcisz.

4. Aviate


Aviate organizuje twoje aplikacje w kategorie. Można, oczywiście, dostosować te kategorie ręcznie, ale Aviate może również zaoferować sugestie, jak je utworzyć. Aviate wie  gdzie jesteś i jaka jest pora dnia i buduje ekrany zwane Spaces, dzięki czemu korzystanie z telefonu staje sie dużo łatwiejsze. Na przykład, po podłączeniu słuchawek, Aviate oferuje szybki dostęp do multimediów i ulubionych aplikacji muzycznych. Udajesz się do domu lub do biura, oferuje ci nawigację. Aviate przoduje ze względu na to, że jest doskonale dopracowany w szczegółach i  wymaga minimalnej uwagi, nawet jeśli zdaje ci się czasami, że się zagubiłeś się w możliwościach dostosowywania go do własnych potrzeb.

5. Apex Launcher


Apex oferuje podobny zakres funkcji jak Nova. Można dostosować rozmiar ikon oraz przewijać i zmieniać animacje, swobodnie dostosować siatkę ekranu startowego, a także dostosować polecenia poprzez obsługę gestów: szczypania, naciskania, czy przeciągania. Wtyczka z powiadomieniami w Apexie korzysta z różnych aplikacji, a obecnie także znajduje się we wszystkich urzadzeniach z Android Wear. Działa tak długo, jak długo jesteś w stanie dokonywać aktualizacji do wersji Pro za 4.49 $. Istnieje jeszcze wiele funkcji, dostępnych w sklepie Google Play, które pozwalają zmienić ogólny wygląd Androida, ale dzięki swej funkcjonalności, Apex jest sam w sobie wystarczająco dobry.

Użytkownicy Androida będą potrzebowali jednego dnia, by zmierzyć się z  Apex Launcherem. 

6. Wyróżnione

Choć spędziliśmy najwięcej czasu przy naszych ulubionych nakładkach, istnieje ich więcej, te poniżej są również warte rozważenia:

  1. Buzz Launcher
  2. Solo Launcher
  3. Smart Launcher 3
  4. Themer
  5. Z Launcher
  6. Lightning Launcher

Jak jest twój ulubiony launcher?

Sklep Google Play ma kilka naprawdę fajnych nakładek do Androida dostępnych dla wszystkich rodzajów użytkowników, więc zawsze jesteśmy zainteresowani, aby dowiedzieć się, której używasz. Jesteśmy ciekawi, jak dostosowałeś własnego launchera – napisz o tym w  komentarzu!

Informacja pobrana ze strony androidcentral.com

Autor: Andrew Martonik