Chipsety do konsol i urządzeń mobilnych: który model jest lepszy?

Nowoczesne wydajne urządzenia są montowane na bazie SoC lub "systemu na chipie". W chipsecie na jednej płycie umieszczono nie tylko procesor, ale także elementy zapewniające odtwarzanie dźwięku i obrazu, orientację w przestrzeni i dostęp do Internetu.

Jądra oparte na architekturze ARM są tworzone przez wiele znanych firm, co daje użytkownikowi szeroki wybór. Ale który ze znanych dzisiaj modeli SoC wybrać?

Zalety i wady najpopularniejszych chipsetów:

Najpopularniejsze procesory oparte na rozwiązaniach System-On-Chip obejmują produkty następujących firm:

  • Amlogic;
  • Broadcom;
  • HiSilicon;
  • Intel;
  • MediaTek;
  • Nvidia;
  • Qualcomm;
  • Rockchip;
  • Samsung;
  • Texas Instruments.

Wymienione chipsety różnią się zarówno pod względem charakterystyki, jak i kosztu. Absolutnie niemożliwe jest stwierdzenie, które z nich jest mocniejsze lub słabsze, nawet po przeprowadzeniu wszystkich istniejących testów. Wszakże w praktyce każdy procesor działa w swoim własnym trybie.

Na przykład chipsety Samsung mają dość wysoką częstotliwość taktowania i rekordową wydajność. Są w stanie zapewnić doskonałą prędkość nawet w ciężkich grach, ale są dość drogie i są używane tylko w niektórych modelach gadżetów.

Najbardziej rozpowszechnione są procesory Qualcomm. Mimo że nie osiągają wyników lepszych niż poprzednie, ale stosunkowo niski koszt sprawia, że są bardziej dostępne dla użytkowników.

Najlepsze wskaźniki w stosunku ceny do wydajności mają chipsety Amlogic. Stworzone w oparciu o 64-bitową architekturę, mają największą szybkość wykonywania poleceń, a obecność 8-rdzeni zamiast 4 pozwoliła znacznie zwiększyć wydajność procesora i rozszerzyć możliwości. Do wszystkich zalet tego modelu należy dodać całkiem akceptowalny koszt.

SoC tajwańskiego producenta MediaTek pod wieloma względami nie ustępuje wymienionym wyżej markom. Jego chipy Helio mają również dwa skupienia po 4 rdzenie, pracujące na różnych częstotliwościach. Ale główną cechą jest moduł przetwarzania obrazu, który przyczynił się do poprawy wydajności energetycznej i wydajności chipsetu.

Procesory Nvidia mają również prawo do zakwalifikowania się do najwyższych miejsc w rankingu. Nowinki tego producenta mają niezrównane możliwości w dziedzinie odtwarzania wideo, dzięki czemu właściciele gadżetów mogą korzystać z najbardziej wymagających do zasobów aplikacji.

Ale ponieważ nabywcy są zainteresowani takimi parametrami, jak wydajność, funkcjonalność i, co ważne, cena, liderem rynku możemy śmiało nazwać Amlogic.