Artykuł jest poświęcony DLNA - technologji, która obecnie jest aktywnie wykorzystywana, a jej popularność zyskała wraz ze wzrostem wykorzystania Smart TV. Więc - 

Co to jest DLNA?

DLNA jest specyficzną technologią umożliwiającą szybki transfer zawartości między nośnikami sprzętu, organizowanymi w grupie domowej. Kompatybilne urządzenia tego standardu w czasie rzeczywistym umożliwiają odtwarzanie dużej ilości plików z magazynu zdalnego, w szczególności muzyki, wideo i zdjęć. To bardzo wygodne, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu otwiera się dostęp do kolekcji i archiwów po nowej stronie, aby zapewnić jak najbardziej komfortową pracę z zawartością.

Technologia DLNA jest unikalnym, inteligentnym rozwiązaniem nowej generacji, ponieważ zazwyczaj szybko wykonuje większość czynności, a ustawienia sieci są niemal całkowicie automatyczne, ignorując złożoność i liczbę uczestników komunikacji. Podstawą pracy takich rozwiązań jest środowisko operacyjne, które może być zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, w oparciu o możliwości Wi-Fi. Typową opcją jest lokalna sieć IP, która łączy wszystkie urządzenia w jeden system i przypisuje każdy element jego adresowi.

Zakres i główne cechy

Podstawą pracy standardu jest technologia UPnP, która zapewnia niezawodne połączenie i stabilną pracę z dowolnym strumieniem danych niezależnie od formatu. Sieć może łączyć różne urządzenia: telewizory, telefony komórkowe, odtwarzacze multimedialne i inne rodzaje nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Protokół transportowy w tym przypadku to TCP / IP. DLNA jako obowiązkowy moment występuje w najnowszych modeli Playstation i Xbox. Teraz w tej niszy jest mniej więcej ponad 200 producentów. Technologia jest stale aktualizowana, stając się coraz szybsza i dokładniejsza.

W celu wdrożenia standardowego wsparcia w zwykłym komputerze osobistym potrzebny będzie tylko odpowiedni program, w związku z tym wybór jest dość duży, począwszy od programu Windows Media Player 12 i kończąc na przebiegłych serwerach multimedialnych, takich jak MythTV. W zarządzaniu niemal każdym scenariuszem wymiany i drogami przepływu. Program Windows Media Connect umożliwia pracę z tą technologią nawet w dość starych rozwiązaniach z platformą XP.

Typowe procesy pracy z DLNA są bardzo jasne, a wszystkie urządzenia dla wygody podzielone są na trzy klasy:

- Sieciowe urządzenia domowe, tzn. Drukarki, telewizory, odtwarzacze i pamięci masowe sieci;
- Urządzenia przenośne: telefony, tablety, laptopy lub kamery wideo;
- Specjalne urządzenia wielofunkcyjne, jest sprzęt obsługujący dodatkowe standardy komunikacji, które pośredniczą w działaniu za pośrednictwem serwera DLNA

Zgodnie z tym, strumienie danych mogą poruszać się między tymi klasami, zadaniem jest tylko zapewnić zgodność i stabilność połączenia.

Architektura sieciowa i ustawienia

Struktura w ramach korzystania z takich technologii może być skonstruowana na różne sposoby, ale jej ogólne zasady są jednolite i odpowiednie do różnych sytuacji. Sercem systemu jest serwer DLNA, którego rola w różnych wersjach to różne urządzenia.

Zazwyczaj w typowym domu plan ten wygląda znacznie prostszy i sprowadza się do routera, laptopa, telewizora i telefonu komórkowego.

W niektórych przypadkach można użyć specjalnie zszywanego routera lub komputera domowego, ale najlepiej będzie posiadać tak zwaną NAS, czyli pamięć sieciową działającą w czasie rzeczywistym. To właściwie rodzaj komputera do tego celu jest wyłącznie przechowywanie i wymiana danych. Zarządzane urządzeniami w sieci, często nawet za pośrednictwem przeglądarki.

DLNA kryje się pod nazwą technologii wielu producentów sprzętu multimedialnego: Samsung nazwał ten AllShare, odpowiednio LG - SmartShare, a nie tak oryginalne okazało się Philips i jego Simple Share, Apple dla standardu była nazywana AirPlay.

Aby urządzenia w sieci mogły zostać udostępnione, konieczne jest otwarcie niezbędnych folderów do ich wyświetlania i używania przez utworzoną strukturę. Powinieneś natychmiast przenieść wszystkie te pliki do standardowych bibliotek Windows w grupie "Moje dokumenty" na dysku z systemem, serwer zacznie wyszukiwać zawartość dokładnie tam.

Po pierwszym podłączeniu każdego nowego urządzenia do architektury sieciowej musisz mieć nowe urządzenie, aby znaleźć odpowiednie ścieżki do serwerów. Jeśli tak się nie zdarzy, problem może występować w oprogramowaniu. Wśród najpopularniejszych i popularnych próbek odpowiedniego oprogramowania można nazwać Plex, Twonky i TVersity. Gdy wszystko jest odpowiednio wybrane z punktu widzenia zgodności elementów sieciowych, wyszukiwanie i wymiana treści odbywa się z dużą szybkością i automatycznie.

Możliwe trudności:

- Wszystkie kodeki i wszystkie opcje rozdzielczości nie zawsze działają. Szczególnie prawdopodobne problemy z grą w FullHD.

- W chwili obecnej sieci przewodowe są jednak niezawodniejsze od sieci bezprzewodowych, ponieważ w niektórych przypadkach tracą przepustowość.

- Doświadczeni użytkownicy zauważają ograniczenia niektórych urządzeń w ruchu, na przykład telewizory serii Sony Bravia nie postrzegają strumienia więcej niż 15 Mb / s.

- Dziś telefony z obsługą technologii DLNA mają wiele ograniczeń w pracy.