Google Android 7.0 Nougat

Od czasu kiedy przedstawiono Androida 5.0 dwa lata temu, wydaje się, że potężny i popularny mobilny system operacyjny Google'a w końcu zrozumiał jak powinien wyglądać i do czego ma służyć najnowszy system.  Nougat, wersja  7.0 została dopracowana, inteligentne i subtelne poprawki sprawiają, że urządzenie staje się użyteczne jeszcze bardziej. Nowa funkcja dzielenia ekranu zaczyna swoje panowanie w świecie indywidualnej technologii, a zbliżające się wsparcie dla wirtualnej rzeczywistości oznacza, że przyszłość Androida jest jasna. Na razie nie jest jeszcze tak, że najlepsze są telefony z Androidem, ale ten system jest mocnym argumentem dla każdego, kto kupuje swoje pierwsze urządzenie lub chce przełączyć się z Apple, albo Windows Phone.

N jest dla nowych

Nougat został wydany pod koniec sierpnia 2016 roku i jest obecnie dostępny dla urządzeń: Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player i Pixel C. Pierwszym telefonem z zainstalowanym Nougatem będzie LG V20, który będzie można kupić we wrześniu. Inne urządzenia z Androidem, takie jak Android Samsung Galaxy prawdopodobnie otrzyma aktualizację później. I wiele telefonów nie otrzyma go wcale. Warto przeczytać statystyki na ten teman udostęniane przez Google.

Kedy program został ogłoszony, zarejestrowałem urzadzenie w wersji beta dla systemu Android Nougat. Na potrzeby tej recenzji, zainstalowałem nowy system operacyjny za pomocą aktualizacji over-the-air na Nexusie 6P, kosztującym 499,00 $ w Google Store. Jest to jeden z najlepszych telefonów z systemem Android na rynku.

Efektowność Androida

Wizualnie, Nougat to subtelna zmiana. Ale najważaniejszą informacją, że Google dodał obsługę emotikonek Unicode 9, gdzie umieścił 72 malutkich obrazków, łączna suma to 1500. Znalazły się tu emotikoncki z różnymi odcieniami skóry, co sprawiło, że lepiej zaczynają odzwierciedlać świat rzeczywisty.  Od dawno doceniano emotikonki zarówno ze względów estetycznych, jak i językowych. Teraz wreszcie Google ma podobną ofertę do emotikonek Apple. Zdarza mi się myśleć, że słodkie, kreskówkowe podejście Googla do emotikonek jest znacznie lepsze niż  tajemnicze małe ikony Apple. To znaczy, że iPhone miał nowe emotikony dawno temu.

Jeśli przypominasz sobie Androida sprzed ostatnich kilku lat, to będziesz czuć się jakbyś siedział w przy swoim domowym komputerze, w którym możesz konfigurować przestrzeń pulpitu, rozmieszczać dowolnie aplikacje i foldery z aplikacjami, które możesz stworzyć, by mieć łatwiejszy dostęp do aplikacji. Możesz także dodać widżety, które są mniejszymi wersjami aplikacji, a które działają z pulpitu. Możesz dodać jeden, który daje szybki wgląd do aplikacji na przykład Weather Underground.

Dostosowalność pulpitu telefonu jest nadal jednym z najbardziej oczywistych różnic pomiędzy Androidem i Apple iOS 9. Nawet w nieopublikowanej jeszcze 10 iOS, aplikacje wciąż pojawiają się w ustalonej siatce i widgety zostały przeniesione do rozwijanych powiadomień. Skoro iOS jest zbyt rygorystyczny i skostniały, to dowolność i indywidualność korzystania z Androida jest silnym argumentem dla tej platformy.

Bardzo lubię funkcję w klasycznym Androidzie, dzięki której jest możliwość odinstalowania aplikacji z głównego ekranu poprzez dotknięcie i przeciągnięcie jej na górę ekranu. Nadal można dotknąć przycisku centrum aplikacji, aby wyświetlić wszystkie aplikacje zainstalowane w urządzeniu i wyszukiwać aplikacje z paska wyszukiwania (bo to jest Google). Górny pasek pokazuje ostatnio używane aplikacje.

Funkcja wyszukiwania głosowego Google Now to nadal bardzo duża zaleta Androida. Wystarczy powiedzieć "OK Google" i można zadać każde pytanie, które chcesz wpisać w wyszukiwarce. Można również wykonać podstawowe zadania w telefonie, a nawet uruchomić aplikacje. Siri i Cortana może mają więcej osobowości, ale bardzo lubię Google Now. Usługa zmieniła się bardzo, teraz jest bardziej naturalna i przyjazna dla użytkownika.

Przesuń palcem w dół z góry ekranu, aby otworzyć okienko powiadomień i od razu widzisz zmiany w Androidzie Nougat. W Marshmallow, powiadomienia pojawiły się jako cienkie paski, które mogą być zamknięte poprzez przeciągniecie lub naciśnięcie. W Nougat, powiadomienia są grubsze i wypełniają całą szerokość ekranu i widać, że są zaprojektowane zgodnie z estetytką projektowania interfejsów dla Androida.

Wielkość powiadomień, zarówno w panelu rozwijanym, jak i na zablokowanym ekranie oznacza, że szykuje się więcej zmian. Powiadomienia z tej samej aplikacji są obecnie grupowane w wiązki. Pociągnąj w dół palcem na takiej wiązce powiadomień, aby ją rozwinąć, zobaczysz więcej informacji, a nawet możesz podjąć dodatkowe działania. Przesuń dwoma palcami w odwrotnych kierunkach lub przytrzymaj palec na powiadomieniu i podciągnij menu do góry, by zastosować konkretne działania, takie jak blokowanie lub wyciszenie powiadomień z tej aplikacji. Naciśnij placem w lewo lub w prawo, aby zamknąć powiadomienie.

Na przykład, ciągnąc w dół pasek Gmail zobaczymy nadawcę i podgląd. Pociągnij konkretną wiadomość i ujawnia się pełny tekst wraz z odpowiedziami i archiwum. Łatwo się domyśłić, jak będzie zwiększać się wydajność pracy użytkowników Androida. Chciałbym zobaczyć przyszłe wersje, ktore pójdą dalej i być może jednym długim naciśnięciem zarchiwizujemy e-maile, a krótkim wyłączymy jak zrobił to iOS z powiadomieniami na zablokowanym ekranie. Można również poprzez długie naciśnięcie na każde powiadomienie zmienić częstotliwość powiadomień z tej aplikacji.

Grupowanie podobnych maili jest kluczową cechą skrzynki odbiorczej Gmail Google, a podobna funkcja powiadomień istnieje w Marshmallow, w którym powiadomienia zostały pogrupowane według aplikacji, które je generują. Apple iOS na przestrzeni lat udoskonalił powiadomienia, ale Android Nougat również ulepszył obsługę, czym przewyższa podejście Apple. Nawet w iOS 10, zauważyłem, że powiadomienia generują  zaskakujący bałagan. W nowym Androidzie tego nie ma.

Nougat pozwala również podjąć więcej działań z poziomu powiadomień, bez wychodzenia z aplikacji, której obecnie używasz. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian to odpowiedzi. Na przykład, można teraz wysłać odpowiedź przez Google HangoutsFree na iTunes Store z samego powiadomienia.

Testując Androida, nie miałem kłopotów z odpowiadaniem na wiadomośc przez Hangouts z ekranu powiadomień. Wszystko co musiałem zrobić, to nacisnąć przycisk, wpisać odpowiedź w polu, które się otworzyło i nacisnąć Wyślij. Czułem się bardzo naturalnie, lubię, gdy nie muszę wychodzić z aplikacji, której obecnie używam, aby wysłać wiadomość. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie powiadomienia mają funkcję szybkiej odpowiedzi. Mam nadzieję, że wkrótce będzie we wszystkich najlepszych aplikacjach na Androida, jakie Nougat produkuje. Należy również zauważyć, że Hangouts wcześniej pozwalał odpowiadać na wiadomości z powiadomienia, ale taka możliwość również istnieje w iOS,  w którym we wszystkich aplikacjach można korzystać z odpowiedzi. iOS Apple ma już możliwość reagowania z poziomu powiadomienia i byłoby dobrze, gdyby Android poszedł także w tym kierunku.

Jeśli przeciągniesz w dół menu powiadomień, zobaczysz obszar powiadomień, które w Nougacie jest bardziej przydatne niż kiedykolwiek. Tutaj możesz zobaczyć typowe skróty szybkiego działania dla Wi-Fi, danych mobilnych alertów oraz latarkę na górze. Przeciągnij dalej w dół i te ikony gładko przejdą do znanej opcji Szybkie ustawienia. Nowy przycisk Edycji daje większą kontrolę nad tym, które funkcje będą tutaj dostępne. Poprzednie wersje Androida pozwalały nie tylko włączyć i wyłączyć Wi-Fi, ale również wybrać sieć Wi-Fi z dostęnych i były rodzajem inteligentnych, prostych funkcji, które sprawiały, że użytkownicy iPhone’a byli zazdrośni. Jestem bardzo szczęśliwy widząc, że Google dodaje jeszcze więcej takiej funkcjonalności w Androidzie Nougat.

Ale te wszystkie, nowe funkcje powiadomień podnoszą odwieczny zarzut że preferencje w Androidzie znajdują się w tak wielu różnych miejscach. Myślę, że dobrze byłoby zmienić sposób funkcjonowania powiadomień z poziomu samego powiadomienia, ale łatwo jest mi sobie wyobrazić, jak mniej doświadczeni użytkownicy nie będą wiedzieli w jaki sposób ponownie zmienić te ustawienia po zniknięciu konkretnego powiadomienia.

Obok siebie

Najbardziej zjawiskową nową funkcją w Androidzie Nougat jest wyświetlanie aplikacji na podzielonym ekranie, choć nie jest to pierwszy raz, gdy urządzenia z Androidem mają podzielony ekran. Samsung zaoferował ją jako funkcję przez wiele lat, ale zawsze denerwowało mnie jak go Samsung obsługuje. Częściej niż rzadziej, przypomina mi się, że ta funkcja istnieje, gdy przypadkowo ją wywołuję i nigdy więcej już jej nie używam.

Jest to lepiej dopracowane w Androidzie Nougat. Naciśnij przycisk w prawym dolnym rogu Menedżera Zadań, a zobaczysz wszystkie aplikacje, które obecnie działają. Dotknij i przytrzymaj aplikację, którą chcesz podzielić, a następnie przeciągnij ją do górnej części ekranu! Dolną część ekranu można wypełnić inną aplikacją lub możeto być widok dolnej połowy ekranu głównego.

Można dostosować wielkość dzielonych ekranów poprzez dotknięcie i przeciągnięcie cienkiego czarnego paska, który oddziela aplikacje. Przesuń palcem w górę na czarnym pasku, by całkowicie wyjść z trybu dzielenia ekranu. Najlepsza funkcja ze wszystkich, to ta, która sprawia, że jeśli podzielisz ekran w pionie, a następnie obrócisz urządzenie, podział elegancko zmienia się na poziomy. To doskonałe. Jeszcze lepsze jest to, że obie aplikacje są aktywne. Mogę, na przykład, mając otwarte okna Chrome z jednej strony obejrzeć film na YouTube po drugiej.

Należy pamiętać, że we wcześniejszej wersji deweloperskiej można bylo się skupić tylko na jednej aktywnej aplikacji. Teraz filmy odtwarzają się na jednej połowie podczas gdy robisz coś innego na drugiej. Inną sprawą jest, to, nalezy pamiętać, że otwierając aplikację w trybie dzielonego ekranu czasami jesteśmy ostrzegani, że niektóre aplikacje mogą nie działać w tym trybie. Chcielibyśmy widzieć mniej takich wiadomości w Nougat i by wreszcie pojawiły się aktualizacje do tych aplikcji. I choć jest to trochę niepokojące, gdy pojawia się taka wiadomość na najpopularniejszych aplikacjach, takich jak YouTube, jest to jednak dowód na doskonałą pracę programistów Google, że funkcja ta wydaje się działać z każdą aplikacją bez uaktywniania jej przez programistów.

Szczególnie podoba mi się, że ta funkcja nie wydaje się być ograniczana przez wielkość urządzenia. Byłoby trochę szkoda, ponieważ Apple przeniósł tryb pracy wielu okien do iPada Pro, kosztującym 799,99 $ w Best Buy. Decyzja Google, aby ta funkcja działała jednakowo w wielu urządzeniach bardzo mnie cieszy, tym bardziej, że istnieje taka gama rozmiarów w świecie Androida.

Kiedy po raz pierwszy testowałałem wersję deweloperską, byłem zły, że klawiatura odcięła tyle obszaru widzialnego, gdy ekran został podzielony poziomo. Lepiej jest w ostatecznej wersji, ale nadal nie jest idealnie. Klawiatura ekranowa jest również niewygodna w konfiguracji pionowej. Wyobrażam sobie, że im większy ekran, tym lepiej to działa. Jeśli chcesz robić notatki podczas oglądania filmów, możesz to zrobić, ale nie będzie to miłe doświadczenie. Dla użytkowników telefonów ta funkcja będzie przydatna, zwłaszcza dla użytkowników tabletów, ale jest to funkcja, która najlepiej się sprawdzi w najlepszych tabletach z systemem Android.

Mimo, że nie widzę siebie za bardzo jako użytkownika tej funkcji, potafię zauważyć również zalety trybu wielu okien. Z wielu aplikacji na ekranie można łatwo przenosić informacje do innych aplikacji bez konieczności robienia wszystkiego, co do tej pory było żmudnym zadaniem. Jeśli kiedykolwiek robiłeś notatki ze strony internetowej lub przeglądałeś dokument podczas pisania wiadomości, teraz twoje życie stanie się o wiele prostsze. Takie rozwiązania zazwyczaj są ograniczone do komputerów stacjonarnych i laptopów i to jest ekscytujące, gdy znajdują się również w Androidzie. Warto zauważyć, że niektóre drugorzędne aplikacje, takie jak NetflixFree w iTunes Store są w stanie korzystać z widoku podzielonego ekranu bez specjalnych aktualizacji. To świetne zrealizowanie trudnej koncepcji, ale zastanawiam się też, jak często będzie rzeczywiście wykorzystywana, zwłaszcza na mniejszych ekranach. Być może decyzja Apple, by zarezerwować tę funkcję dla większych ekranów jest słuszna.

Czytając informacje o Androidzie, można zauważyć odniesienia do funkcjonalności picture-in-picture. Niestety, wydaje się, że ta funkcja jest ograniczona do telewizorów i urządzeń, takich jak Nexus Player. Mam nadzieję, że zobaczymy niedługo pełny debiut przeciwdziałający najnowszym iPadom, które obsługują video w trybie wielu okien picture-in-picture.

Na marginesie o rozmiarach ekranu Androida: podobnie jak w przypadku iOS, niektóre aplikacje są przeznaczone dla przenośnych tabletów lub smartfonów. Ale ogólnie rzecz biorąc, aplikacje Androida będą działać na prawie każdym urządzeniu każdego rozmiaru, podczas gdy Apple ma tendencję do silnego rozgraniczenia między aplikacjami na iPad’a i iPhone’a. Chyba, że aplikacja na iOS jest uniwersalną aplikacją, aplikacje iPhone’a nie wyglądają dobrze na iPadzie i specyficzne aplikacje iPada nie działają na iPhonie. Godnym uwagi wyjątkiem, który wskazuje na elastyczność aplikacji na Androidzie, o ironio, jest aplikacja Apple Music, która działa tylko na telefonach z systemem Android.


Pracując więcej, pracujesz mniej

Mimo tego, że Nougat wydawany jest z nowymi telefonami, użytkownicy starszych urządzeń z wyczerpującą się szybką baterią również mogą uzyskać pewne korzyści z Nougata. Google rozszerzył funkcjonalność trybu Doze, który wcześniej sprawiał, że telefon zapadał w głęboki, sen i oszczędzał baterię, gdy leżał nieruchomo i był zablokowany. Teraz Doze zatrzymuje procesy i oszczędza energię baterii, gdy ekran jest wyłączony, ale także wtedy, gdy urządzenie znajduje się w kieszeni lub torbie, już nie musi leżeć nieruchomo. Ten równowaga pomiędzy dostępnością i wydajnością.

Użytkownicy Nougat, którzy mają ograniczone miejsce na dane z pewnością docenią możliwości oszczędzania danych. Po włączeniu wygaszacza ta funkcja zamyka dostęp do danych komórkowych, do wszelkich aplikacji, które są nadal działa, ale nie są widoczne. Jeśli, na przykład, chcesz przejść z Chrome do YouTube bez zamykania Chrome, oszczędzanie danych wyłączy dostęp do akcji w Chrome i włączy z powrotem, gdy ponownie powrócisz do Chrome. Jest to mała zmiana, ale taka, który może przyczynić się do znacznej oszczędności danych.

Pojawiła się też nowa opcja ustawiania rozmiaru wyświetlacza, a nie tylko rozmiaru czcionki. Będzie to ogromne dobrodziejstwo dla wszystkich użytkowników, którzy zwykle powiększają tekst i dla tych, którzy zwykle powiększają obraz.

Za kulisami

Podczas gdy większość z nas jest tutaj po to, by poczytać o najważniejszych funkcjach i o niesamowitych nowych efektach, istnieje też kilka innych rzeczy, które odwołują się do energetyczniejszych użytkowników Androida i twórców aplikacji. Największym dodatkiem dla programistów jest włączenie Java 8. To pozwala programistom korzystać z nowych narzędzi i procesów do tworzenia nowych aplikacji.

Jako dziennikarz i recenzent, spędzam dużą ilość czasu w Ustawieniach systemu Androida i doceniam skromne zmiany, ale ja zasadnicze, które Google wprowadziła w Nougat. Podobnie jak w przypadku widoku wszystkich aplikacji w Marshmallow, aplikacja Ustawienia pokazuje teraz sugestie na górze ekranu. Jeśli aktywowałeś pewne funkcje, takie jak tryb nie przeszkadzać, pojawią się również tutaj. Android jest coraz lepiej dostosowywany do sposobu indywidualnego korzystania z telefonu i jest to miły akcent.

Poruszanie się po menu Ustawień często było naciskaniem niekończących się ekranów i nic poza tym. Przesunięcie w prawo od lewej krawędzi i ukryty zasobnik otwiera prostą nawigację do reszty aplikacji w Ustawieniach, nieważne co w danym momencie robisz. To jest doskonałe.

Czy spędzasz czas przeglądając pliki w Androidzie? Prawdopodobnie nie. Ale dla garstki was, którzy to robicie, funkcja ta została ulepszona od czasu poprzedniej wersji. Niestety, dalej pochowane są wewnątrz menu Ustawienia. Nougat także powrócił do popularnego Trybu nocnego wraz z ręcznym kalibratorem RGB w systemie UI.

Wielu programistów Androida jest podekscytowanych graficznym API Vulkan, który dostarcza wysoką wydajność przy niskim obciążeniu. Można go zauważyć w bardziej wymagających grach 3D, które pojawiają się w sklepie Google Play.

Google już wcześniej dało programistom możliwość tworzenia własnych skrótów na ekranie głównym w Androidzie Nougat. To pozwala wywołać określoną funkcję w ramach aplikacji bezpośrednio z ekranu głównego. Nie jest to niestety część aktualnej wersji. Jeśli wreszcie ta możliwość będzie również dostępna dla ogółu, jestem ciekaw, czy te skróty rzeczywiście będą bardziej użyteczne od widgetów obecnie dostępnych na Androidzie.

Jak bezpieczny jest Nougat?

Jeśli skoncentrujemy się na aspekcie bezpieczeństwa, to Nougat wprowadza bezpośredni rozruch i szyfrowanie oparte na plikach. Pozwala aplikacjom na działanie w tle przed odblokowniem urządzenia, ale bez ujawniania danych osobowych. To bardziej inteligentne podejście do szyfrowania, które szyfruje twoje urządzenie na poziomie plików. Nie zauważysz żadnego działana, ale wiesz, że telefon jest bezpieczny.

Ale zdecydowanie największą aktualizacją zabezpieczeń, której na szczęście nikt nie zauważy jest to, że aktualizacje będą płynnie przebiegać na urządzeniach, które je obsługują (patrz niżej). Zamiast zmuszać do ręcznego pobrania i zainstalowania aktualizacji, a następnie czekać na aplikacje by się zoptymalizowałane, Google cicho pobiera nowe oprogramowanie na osobnej partycji, a następnie zamienia twój OS na nowy.

Tę samą funkcję Google zaproponowało dla Chrome OS, a jej włączenie na Androidzie będzie ulgą od częstego łatania zabezpieczeń w systemie operacyjnym. Te częste aktualizacje zabezpieczeń są świetne, a Google zasługuje na dużo braw, nie tylko za pracę nad szybkim załataniem Androida, ale również za rozwijanie systemu, który zapewni, że więcej użytkowników dostanie te krytyczne aktualizacje oprogramowania. Niestety, nie będziemy wiedzieć, jak to działa, dopóki Google nie wypuści swoich pierwszych aktualizacji dla Androida Nugat.

Jednolite aktualizacje będą ograniczone tylko do urządzeń dostarczanych z zainstalowanym Nugat. Nie wydaje się to rozwiązywać ogólny problem nośników i producentów spowalniających główne aktualizacje Androida.

Na początku, Android był wyśmiewany przez ekspertów do bezpieczeństwa. To się zmieniło w ostatnich latach, pomimo odkrycia, jak można wykorzystać Stagefright. Oprócz coraz szybszych aktualizacji zabezpieczeń, Google po cichu wypuściło narzędzia, które pozwalają firmie monitorować aplikacje pobrane z zewnątrz sklepu Google Play i pomóc zatrzymać szkodliwe działania przed jego rozpoczęciem. Apple pozostaje synonimem bezpiecznego korzytsania z urządzeń komórkowych, ale bezpieczeństwo Androida również  znacznie poprawiło się w ostatnich latach.

Czego jeszcze (ciągle) brakuje?

Największą nowością na prezentacji Google I/O w tym roku był asystent Google, nowy paradygmat, jak współpracować z wyszukiwaniem. Pomysł jest bardziej ambitny niż Siri lub Echo. Flagowym dla tego nowego rozwiązana jest aplikacja tekstowa Allo, której nie ma w Nougat i kiedy to piszę nie została jeszcze uruchomiona. Duo, aplikacja do rozmów video one-to-one i towarzysząca Allo została uruchomiona, ale nie jest w zestawie z Nugat. Na razie Google Hangouts nadal jest nazwą gry.

Nadchodzący iOS 10 zapowiada, że skoncentrował się na wiadomościach dodając naklejki i inne tego typu rzeczy w stylu Messengera Facebooka. Apple planuje również otworzyć aplikację Wiadomości, tak aby zwierały treści z innych aplikacji, to radykalne odejście od linii firmy. Hangouts i domyślna aplikacja wiadomości dla Androida nadal są przydatne, ale Allo może to zmienić.  Apple kładzie większy nacisk na unikalne doświadczenie z głównymi aplikacjami.

Inną, niewydaną jeszczcze częścią Nougata jest Daydream, który jest tym co Google nazywa wsparciem wirtualnej rzeczywistości przez Androida. Google zajął się środowiskiem VR kiedy po cichu uruchomił projekt Cardboard kilka lat temu. Daydream będzie podobno inny, z wbudowanym wsparciem systemu operacyjnego oraz specjalnym katalogiem z aplikacjami VR i zawartością. Podczas Google I/O 2016 rzuciliśmy okiem na nowości, jak inteligentne powiadomienia, które mają sens, gdy telefon jest w trybie VR i że technologia Project Tango będzie zintegrowana z Daydream, ale niewiele poza tym.

Problemem jest to, że Daydream zależy od specjalnego sprzętu, w tym nakrycia głowy i telefony, które są uznawane za „kompatybilne z Daydream". Inni producenci będą we współpracy z Google tworzyć aplikacje, sprzęt Daydream i telefony kompatybilne z Daydream, ale Google obiecał, że będzie dostarczał również inne rozwiązania. Google mówi, że więcej możemy oczekiwać jesienią 2016 roku, ale to wstyd, ponieważ jest to główny aspekt Nougat i po prostu widać, że zagubił się w akcji. Podobno istnieje Axon 7 VR, pierwszy telefon kompatybilny z Daydream.

Tymczasem zarówno Apple i Microsoft sprawiły, że zbieżność stała się kluczową cechą. Przy każdej zmianie urządzenia Apple stają się mocniej splecione z funkcjami, takimi jak uniwersalny schowek, który pozwala wyciąć tekst na iPhonie i wkleić do iMaca.

Dzięki urządzeniom Windows Phone i Microsoft Surface kosztującym 1,128.99 $ na Amazonie, Microsoft całkowicie zaciera linię pomiędzy komputerem, telefonem i tabletem. System Windows 10 kosztujący 119,99 $ w sklepie Microsoftu jest obecnie przeznaczony do pracy na każdym urządzeniu, na tabletach, laptopach, telefonach i komputerach. Koncepcja nie została w pełni zrealizowane (częściowo dlatego, że Windows Phone jest wciąż niepewny), ale Microsoft jest najbliższy prawdziwej konwergencji.

Google unikał tej strategii. Chociaż OS Chrome nadal czyni postępy w tradycyjnym komputerowym systemie operacyjnym, to staje się bardziej jak Android, a nawet uruchamia aplikacje na Androida. Zamiast iść w kierunku zbieżności, Google wydaje się rozwijać wyszukiwanie poprzez asystenta Google. To frustrujące, że jest tak mało współpracy między moim Nexusem i laptopem. Przeglądarka Chrome byłaby doskonałym rozwiązaniem! Bardziej frustrujące jest być może to, że asystent Google jest wciąż tylko mglistym pojęciem.

Ciągnąca się w nieskończoność aktualizacja

Mimo wielkiej ilości dobrych cech Nougata, ciągle istnieje odwieczny problem Androida z fragmentacją. Według własnego raportu Google, tylko 15,2 procent urządzeń z systemem Android korzysta z wersji 6, 16,7 procent korzysta z wersji 3.3. Tymczasem aż  64,7 procent korzysta z wersji 4 lub 5. Porównajmy to z 87 procentami użytkowników iPhone'a, którzy korzystają z aktualnej wersji iOS 9,  w niecały rok po tym jak ją wydano.

Ogromna różnorodność sprzętu z Androidem może być siłą, ale w połączeniu z szerokim zakresem występujących w naturalnym środowisku systemów operacyjnych, nie pomogła społeczność programistów. Jesteśmy chorzy mówiąc to i  użytkownicy Androida mają dość słuchania tego i życia z tym, ale użytkownicy iPhone’a cały czas dostają więcej i lepsze aplikacje niż użytkownicy Androida.

Nowym problememe Androida jest Daydream, który ma potencjał, by popchnąć Androida do świata VR. Apple nie ma nic podobnego, i choć HoloLens Microsoft jest świetny, to nie ma go jeszcze dla masowych użytkowników. To co wywiera wpływ na Androida i na resztę mobilnego świata, zależy od zbyt wielu niewiadomych. Z jeszcze niepublikowanymi aplikacjami i sprzętowymi dodatkami, Daydream jest jeszcze tylko snem. Niestety, to samo można powiedzieć o wielu najbardziej ekscytujących cechach Nougata: jednolite aktualizacje są ograniczone do przyszłych urządzeń i asystent Google pozostaje łudząco niejasny i wyraźnie go brakuje. Także skróty, którym trzeba nadać wygląd.

Pomimo tych skarg, Nougat jest doskonałym dodatkiem do Androida i drogowskazem do przyszłości mobilnych systemów operacyjnych. W ostatnich sześciu wersjach Google wykonał trudną pracę przy budowaniu infrastruktury do uruchomienia miliardów urządzeń z systemem Android. To zostało dopracowane i wypolerowane do połysku. Google w Nougat dokonało subtelnych poprawek związanych z użytecznością, jak ulepszone powiadomienia i personalizacja, które pozwoliło Google nie stracić kontaktu z  prawdziwym korzystaniem ze swojego smartfonu. Problemy z klawiaturą odkładamy na bok, wielozadaniowość na podzielonym ekranie jest obsługiwana lepiej na Androidzie niż w jakimkolwiek innym urządzeniu mobilnym, a poprawa funkcji oszczędzania energii i danych pozwala oprogramowaniu robić to, co nie zawsze może robić sam sprzęt.

Google Android 7.0 Nougat jest zwycięzcą Editors' Choice w dziedzinie mobilnych systemów operacyjnych i nagrodę tę dzieli z Apple iOS 9.

Informacja pobrana ze strony pcmag.com