Czytnik kodów kreskowych Zwróć ci uwagę : prawie wszdzie, można zobaczyć w kod kreskowy - na opakowaniach żywności, książkach, czasopismach, listach, artykułach gospodarstwa domowego, płytkach drukowanych wewnątrz komputera. Jest to rodzaj graffiti high-tech. Znane są rużne rodzaje czytników kodów kreskowych: pióro świetlne, skaner laserowy, który przypomina pistolet, skaner CCD.

Ale w każdym z nich jest urządzenie, które emituje światło czerwone o długości fali 645-690 nm (LED lub laser) I odbiornik (fotodioda lub CCD – półprzewodnik ze sprzężeniem ładunkowym). Kiedy takie urządzenie przemieszczają w poprzek rysunku kresek w odbiornik postępuje odparty świetlny sygnał, który zmienia się po intensywności odpowiednio do szerokości i kolejności kresek. Odbiornik przekształca świetlny sygnał do elektrycznego, amplituda którego jest proporcjonalna intensywności światła. W wyniku na wyjściu wychodzi elektryczny sygnał pod postacią meandra. Ten sygnał przetwarza się dalej do cyfrowego sygnału - kolejność logicznych "0" i "1" - i postępuje na komputer albo kasowy aparat.

Świetlne ołówki są stosunkowo tanie i zazwyczaj wykorzystują się w bibliotekach i szpitalach. Jednak skorystać z nich bez przyzwyczajenia nie wyjdzie: przy przeczytaniu należy wytrzymywać pewny kąt predyspozycji i pewną szybkość przemieszczenia. Są pewniejsze lasery skanery, ich wykorzystują w sklepach, lecz oni i droższe. Skaner można trzymać na odległości od 10 do 40 cm od towaru, a specjalne modele mogą odczytywać kod- kreskowy na odległości do 10 m.CCD skanery - z diodami LED - są one tańsze niż laser, ale czytać w odległościnie większej niż 20 cm nie mogą,są one powszechnie stosowane w świetle dziennym lub o niskim kontraście obrazu kodów kreskowych.

W laserowym skanerze (w centrum) lustro- jakie chwieje się, albo pryzmat- jaki obraca się, one posyłają promień widocznego czerwonnego światła na kod- kreskowy. Fotodioda odczytuje odparty promień i wydaje wyjściowy elektryczny sygnał, ktury odpowiada rysunkowi kresek. Wewnątrz Świetlnego Ołówka (na dole) znajdują się wiato - i fotodiody: żeby zczytać kod- kreskowy, trzeba przeprowadzić koniuszkiem ołówka nad nim.W CCD skanerach (na górze) nie jeden LED, a cała linja,i zczytuje także cały szereg detektorów CCD.

KODY. Z dwudziestu opracowanych w różnym czasie kodów-kreskowych największą popularnością w handlu detalicznym cieszy się kod UPC (Universal Product Code) z dwunastu cyfr. Kod 39 pozwala przekazywać tekst w formacie ASCII, cyfry i litery. Na poczcie USA korzystają z kodu PostNet Code żeby szybko odczytywać adresy na kopertach za pomocą sortujących automatów. Kod Parcel Service, s MaxiCode pozwala przekazywać jeszcze większą objętość informacji i odczytywać ją poprawnie nawet w razie straty 25% treści.

Z KRESEK DO IMPULSÓW. Rozmiar odczytującego promieniu mniej niż szerokość najwęższej kreski i Rodzajów kodów-kreskowych przepuszczenia między kreskami, ale ednak nie taki malutki, żeby reagować na przypadkowo trafiony pył lub włoski. Typowa grubość kreski 0,3 mm, czyli akurat zajmuje cztery sąsiednie punkty obrazu, wydrukowanego z pozwoleniem 300 punktów na cal. Fotodioda przyjmuje odparty świetlny sygnał i przekształci jego do analogowego elektrycznego a deszyfrator z kolei odczytuje jego punkty alfabetem Morse'a i przekształci do cyfrowego sygnału.