Teraz wiemy, jakie będą nowe chipy 2017 i 2018 roku (Coffee Lake, Gemini Lake, Cannon Lake)  

Obecnie możemy już korzystać z laptopów z nowymi chipami 7-j generacji Intel Core "Kaby Lake", a już na początku 2017 roku i komputery stacjonarne z danymi chipami będą w sprzedaży. A także pierwsze słabe laptopy, urządzenia 2-w-1 i komputery stacjonarne z Celeron i Pentium chipami, oparte na projektach Intel Apollo Lake, powinny być dostępne w najbliższym czasie.

Gemini Lake

Teraz, gdy Intel sprzedaje swoje chipy Atom jako produkty dla IoT, robotyki, dronów i innych systemów wbudowanych, chipy Celeron i Pentium od 4 do 10 GB są najtańszymi procesorami o małej wydajności dla tradycyjnych komputerów PC, takich jak laptopy, komputery stacjonarne oraz urządzenia 2-w-1.

Gemini Lake - to kryptonim dla chipów, które w końcu zastąpią procesory Apollo Lake, które wychodzą jesienią tego roku. Ale będziemy musieli poczekać trochę czasu, zanim pojawią się one: pierwsze chipy Lake Gemini planują być wydanym w czwartym kwartale 2017 roku.

W tej chwili nie ma zbyt wiele informacji na temat chipów, z wyjątkiem nazwy ich kodu, ale wiemy, że będą one dostępne w wersjach 4 GB i 6 GB, jak i pierwsi członkowie rodziny procesorów z serii Intel «N».

Cannon Lake

Chipy, które w większości przypadków zastąpią procesory Skylake i Kaby Lake w większości przenośnych laptopów, są oznaczone jako "Cannon Lake", i one również pojawią się w sprzedaży pod koniec 2017 roku... być może nieco później, niż Gemini Lake.

Oczekuje się, że te chipy wprowadzą nową architekturę grafiki i prawdopodobnie będą to pierwsze chipy Intela zbudowane z wykorzystaniem technologii procesowej 10-nm.

Jak i Broadwell, Skylake oraz Kaby Lake, nowe chipy Cannon Lake dla urządzeń mobilnych będą podzielone na dwie rodziny produktów: chipy serii U do zwykłych laptopów i serii Y dla systemów o bardzo małym poborze mocy.

Coffee Lake

Oczekuje się, że w drugim kwartale 2018 r. Chipy Intel Coffee Lake będą obejmować procesory Core i3, Core i5 i Core i7, które wykorzystują moc od 15W do 45W.

W przeciwieństwie do Cannona Lake, procesory z procesorem Coffee Lake mają 14 nm chipów.

Opcja Coffee Lake-U o mocy 15 W będzie wyposażona w procesor dwurdzeniowy na laptopach. Zostanie też wydany 28 W układ chipowy Coffee Lake-U, który będzie zestawem czterordzeniowych chipów dla laptopów.

45-watowe chipy Coffee Lake-H - to jest bardziej wydajne 6-rdzeniowe procesory. Dane chipy również są przeznaczone do komputerów przenośnych, ale ponieważ generują one o wiele więcej ciepła, niż chipy Cannon Lake lub Gemini Lake, najprawdopodobniej nie zobaczymy nowych procesorów serii H w cienkich i lekkich laptopach.

Więc co dalej? Słusznie! chipy Cannon Lake, Coffee Lake oraz Germini Lake.