Mele F10 Air Mouse 4-w-1 – fajna rzecz

W dzisiejszym artykule postanowiłem kontynuować temat uniwersalnych urządzeń. Bardzo podobają mi się wszelkiego rodzaju bezprzewodowe klawiatury, myszy i uniwersalne piloty, jeśli one jeszcze mogą być wykorzystane do sterowania komputerem. Dlatego urządzenie o nazwie Air Mouse Mele F10 Deluxe po prostu uderzył mnie swoją funkcjonalnością, przecież ta "remote-clave-mouse" łączy w sobie wszystko, o czym można tylko marzyć. Mimo, że ten model już od dawna nie jest nowością i już nawet zdążyła stać popularną w intrenecie, do możliwości praktycznego zastosowania pilota ja odnosiłem się sceptycznie. Przynajmniej do niedawna. Po raz pierwszy zamówiłem Mele F10 Deluxe gdy potrzebowałem uniwersalny kontroler do multimedialnego centrum zbudowanego na bazie PC. W zasadzie głównym powodem zakupu było niepowstrzymane zainteresowanie sprawdzić jak ten pilot będzie zachowywać się z różnymi systemami, a mianowicie: komputerami, smart TV i konsole na platformie Android.

Pierwsze zapoznanie

Mele F10 Deluxe dostarczane w oryginalnym pudełku z logo firmy, a na tyle dobrej jakości. Można zapytać co w tym takiego, ponieważ kosztuje on nie grosze, tak więc i pudełko powinno pasować?!? Ale czasami trafiają się szczerze "złe" opakowania, który jest nie tylko do sprzedaży, a nawet wstyd brać w ręce. W zestawie z kontrolerem idzie nadajnik i kabel USB do ładowania, a także krótka instrukcja obsługi w języku angielskim. Przy okazji, instrukcję zdecydowanie radzę przeczytać, przynajmniej przejrzeć zdjęcia, ponieważ bez niej ze wszystkimi funkcjami będzie trudno zrozumieć.

Obudowa kontrolera przypomina zwykły pilot, tylko z małą klawiaturą z drugiej strony. Plastik jest wysokiej jakości, bez zapachu, prawda błyszczący i szybko się brudzi. Ale tu już tylko dwa warianty rozwiązania problemu z odciskami: częściej ocierać pilot, lub częściej myć ręce. W ręku klawiatura F10 Deluxe leży wygodnie, korzystać z niej bardzo przyjemnie. W trybie pisania, jak i podczas pracy z mini-klawiaturą, najlepiej drukować dwoma kciukami, więc problemy z adaptacją nie powinny powstać.

Wszystkie klawisze silikonowe, tak samo jak i joystick nawigacji (koło) na przedniej stronie. Pozostałe przyciski sterowania plastikowe, ale również bardzo komfortowe w użytkowaniu.

Włączamy i jedziemy

Podłączenie pilota do dowolnego kompatybilnego urządzenia odbywa się bardzo proste. Najpierw podłączamy nadajnik do gniazda USB, a następnie zaciskamy przycisk "Enter" do póki z boku nie będzie się świecić zielona lampka. Domyślnie jest sterowanie strzałkami, jak na standardowym pilocie. Kursor można przesuwać we wszystkich kierunkach, nawet po przekątnej, co znacznie ułatwia proces wyboru żądanego pliku lub folderu na pulpicie. Klawiatura aktywuje się automatycznie, gdy pilot odwraca się. W standardowym stanie nie jest aktywna, więc żaden z przycisków przypadkowo nie zostanie naciśnięty.

Można również włączyć funkcję "Air Mouse". Dla tego kierujemy pilot na ekran telewizora i naciskamy odpowiedni przycisk (prawy górny róg). Teraz sterowanie kursorem zostanie dokonana nie strzałkami, a przez zakręty/nachylenia pilota (coś jak wskaźnik laserowy). W rzeczywistości, od tego gdzie kieruje się pilot nic nie zależy – funkcję "Air Mouse" można aktywować nawet kierując go na ścianę. Przy tym każdy ruch będzie wyświetlany na ekranie, ponieważ pilot posiada system żyroskopowy.

Nawiasem mówiąc, ten sam system wykorzystuje się w grach do sterowania postacią (RPG). Można korzystać z klawiszy na klawiaturze, a można kontrolować swoją postać (najlepiej w wyścigach) przechylaniem pilota do strony.

Ładowanie i pewne niuanse

Wbudowanej baterii wystarcza w prawie na dwa tygodni częstego użytkowania, co moim zdaniem jest bardzo dobrym wynikiem. Ładuje się od zwykłego gniazda USB komputera stacjonarnego lub laptopa. Według producenta wbudowana bateria ma pojemność 500 mAh, pilot w pełni ładuje za godzinę. Gdy akumulator jest rozładowany, zaczyna migać czerwona dioda z boku pilota, kiedy naładowana – świeci na zielono.

Również chciałem zauważyć, że Mele F10 Deluxe działa dopiero po uruchomieniu systemu operacyjnego. Innymi słowami, jeśli po włączeniu urządzenia trzeba będzie wybrać system operacyjny, miejsce uruchamiania lub po prostu nacisnąć przycisk, aby kontynuować uruchomianie, to z pilota to się nie uda.

Podsumowując

Za swoje pieniądze uniwersalny kontroler Mele F10 Deluxe jest prawdziwym dobrodziejstwem dla tych, którzy korzystają z HTPC oraz Android TV Box. Również pilot doskonale nadaje się do sterowania komputerem, jeśli jest on podłączony do telewizora przez HDMI i stoi w innym pokoju. Innymi słowami – rzecz uniwersalna i wielofunkcyjna, więc można brać śmiało.

Udanych Państwu zakupów na naszej stronie internetowej oraz aukcjach Allegro!