Internet Protocol Television (IPTV) oraz telewizja Over-The-Top (OTT)

Międzynarodowa, polska telewizja, nowości i filmy całą dobę, relacje sportowe, programy dla dzieci, zagraniczne audycje radiowe - wszystko to było kiedyś marzeniem dla polskich obywateli na terytorium EU. Mamy rozwiązanie tego problemu! Ale zaczniemy od tego, co jest IPTV oraz OTT?


IPTV

IPTV jest to jedna forma oferowania telewizji cyfrowej, która polega na dostarczaniu wideo w sieci Internet i/lub Intranet. Jako medium transmisyjne wykorzystuje się dla niej sieci szerokopasmowe obsługujące protokół IP.

Najczęściej popełnianym błędem przy mówieniu o IPTV jest utożsamianie jej z oglądaniem na ekranie komputera ściągniętych z Internetu plików wideo lub też korzystaniem z transmisji strumieniowej (YouTube) z poziomu stron www. IPTV nie korzysta z Internetu, a z wydzielonej części sieci, co jest bezpieczniejsze z punktu widzenia zagrożeń płynących z sieci (wirusy, ataki hakerów itd.) i gwarantuje znacznie mniejszą podatność na zmiany dostępnej szybkości transmisji niż to ma miejsce w Internecie.

OTT

Usługa udostępniania sygnału telewizyjnego i treści video poprzez sieć internet. W odróżnieniu od tradycyjnych sposobów dystrybucji sygnały telewizyjnego nie wymaga dodatkowej infrastruktury u klienta ostatecznego, takiej jak antena satelitarna, podłączenie do sieci koncentrycznej czy dedykowanej sieci IP TV. Klient odbiera video poprzez dostęp do internetu z dowolnego lub określonego źródła.

Telewizja w Internecie znajdują się jeszcze na etapie kształtowania modelu biznesowego. Terminem OTT określane są transmisje live, które obecnie w szerokim zakresie testuje Google, usługi typu VoD i "catch up", czyli ściąganie treści z serwerów w dowolnym czasie wybranym przez klienta, ale także usługi dodane do tradycyjnej telewizji, a świadczone za pomocą Internetu, np. dostęp do treści (accessing content), przesyłanie i opłacanie rachunków, gry itp.

Otwartość OTT oznacza również możliwości nadawania przez niekomercyjnych użytkowników oraz małych przedsiębiorców. Wykorzystanie oprogramowania typu Media Server pozwala na umieszczanie transmisji z lokalnych imprez, konferencji itp. Najpopularniejsze oprogramowanie tego typu to: Adobe Media Server, Wowza Media Server, Serwer Windows Media, Serwer Icecast, Serwer Shoutcast.

Wymagania dla transmisji IPTV:

Wymagania na pasmo:

MPEG-2:

  • 480i SD MPEG-2: 3-9 Mb/s
  • 720p HD MPEG-2: 12-15 Mb/s
  • 1080i HD MPEG-2: 14-28 Mb/s

MPEG-4:

  • 480i SD MPEG-4: 1-6 Mb/s
  • 720p HD MPEG-4: 9-12 Mb/s
  • 1080i HD MPEG-4: 12-18 Mb/s

Jako urządzenia klienckie do IPTV mogą być stosowane wszystkie komputery (dotyczące wymagań systemowych), specjalne TV BOX`y, odtwarzacze multimedialne, telewizory z technologią Smart TV, urządzenia mobilne. Na poziomie programowym, dostęp do zasobów IPTV można przeprowadzić jak za pomocą specjalnych aplikacji (programów), tak i za pomocą standardowej przeglądarki internetowej, zainstalowanej w urządzenie.

Firma VenSYS umożliwia przeglądanie Polskiej telewizji na terytorium UE! W jaki sposób? Zapoznaj się z naszą ofertą TUTAJ!

Z warazami szacunku, firma VenSYS.