O potencjalnym niebezpieczeństwie teraz może uprzedzić technologia RFID. Jeśli rzecz jest zrobiona nieprawidłowo, ona może nieść niebezpieczeństwo, na przykład, opony samochodów, dziecięce zabawki i rybne konserwy, które były wycofane producentami w ostatnch latach.

Dziś z RFID niebezpieczne towary łatwiej jest wycofać z półek sklepowych i z domów. Po zwrocie towaru do producenta, zawiadomienie o tym przychodzi do dostawcy, a on z kolei zawiadamia o tym sprzedawce.

Konsument z kolei dowiaduje się o tym dopiero od właścicieli niebezpiecznych rzeczy, z gazet, telewizji albo Internetu. Rozwiązaniem tego problemu był by list przysłany do nabywcy na e-mail, otym że jemu trzeba zamienić zabawkę dziecka albo pozbywać się zepsutego towaru.

Ta usługa jest możliwa przy użyciu radioznaków i elektronowych kodów EPC na towarach. Unikatowe identyfikacje numery EPC można powiązać z informacją o właścicielu w bazie danych. Jeśli akumulator komputera może przegrzać się, albo jest wiarygodność odmowy hamulców to was zobowiązane są powiadomić o tym bezpośrednio i w natychmiastowym trybie.

Technologia RFID zmusi firmy traktować  swoją produkcje bardziej odpowiedzialnie, ponieważ RFID pozwala śledzić problemy aż do ich końca. Jeśli detale telefonu komórkowego zepsuli się i stali przyczyną możliwych ciosów prądem sklep ujawnia producenta tych detali i zapobiega problemowi.

Źródło: discoverrfid.org