Muzea Europy, USA i Azji stosują RFID-system. Za pomocą RFID –nadajników zwiedzający otrzymują dostęp do dodatkowych wiadomości o eksponatach, co pozwala im w całości przestudiować obiekt, ktury ich zainteresowało.

W Północnej Ameryce zwiedzający jednego z technologicznych muzeów wykorzystują RFID -bransoletki z radio-nadajnikami, co pozwala im stwarzać liste stronek internetowych na pewną tematykę dla przeglądu w domowych warunkach, podnosząc swuj RFID -nadajnik k RFID -czytniku przymocowanego do eksponatów. Po to, żeby otrzymać informację, ktura nas interesuje, na jednym z dwóch języków, zwiedzający muzeum wprowadza osobisty ID numer na elitarnej stronie internetowej.

W Duńskim muzeum historii przyrodniczej dzieci otrzymują dane o eksponatach w różnych formatach. Im wydają się kieszonkowe osobiste komputery, które pozwalają otrzymywać dodatkową informację. Dzieci wykorzystują ręczny RFID -czytnik, nakierowując jego  na  nadajnik eksponatu i odczytują wiadomości w jednej z trzech form - pod postacią encyklopedycznego artykułu, pod postacią historycznego artykułu albo pod postacią  gry.

To zaledwie kilku przykładów tego jak RFID -system pomaga ludziom wykorzystywać swój czas wolny bardziej  produkcyjny.

Źródło: discoverrfid.org