Dosłownie skrót DVB-T2 oznacza Digital Video Broadcasting - Second Generation Terrestrial. Jest to druga generacja norma europejska DVB-T dla naziemnej telewizji cyfrowej. 

Głównym celem DVB-T2 wzrosła pojemność różnych cyfrowe naziemnych sieci telewizyjnych 30-50 procent przy użyciu tych samych zasobów częstotliwości i infrastruktury, a średnia generacja pierwsza. Jednakże ,średnia technologicznych z pierwszej i drugiej generacji, nie są zgodne .

System przesyła skompresowany cyfrowy sygnał audio, wideo i innych danych, przekształcając je w "warstwie fizycznej", za pomocą modulacji OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) z kaskadowo kodowania i przeplatania kanału. Standard kompresji wideo MPEG-4 jest używany, aprzepływ do 50 Mbit/s. To sprawia, żeszybkość transmisji danych jest znacznie wyższa w stosunku do swojego poprzednika - DVB-T, co sprawia, że nadaje się do HDTV systemów nawigacyjnych (choć wielu nadawców wykorzystali prosty sygnał DVB-T w tym celu). Obecnie nadaje w tym standardzie jest wykonywana w krajach, np. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwecji, Ukrainy, Finlandii, Serbii, Danii, Chorwacji, Belgii i innych krajach.

Poznaj możliwości aktualizacji standardu DVB-T, DVB przyjętej w marcu 2006 roku. A w czerwcu tego roku Grupa DVB powstała formalne grupy badawczej o nazwie TM-T2 (Technical Module drugiej generacji). Celem było umieścić stworzenie rozszerzonej modulacji, która będziedruga generacja standardowego nadawania naziemnej telewizji w formacie cyfrowym. Ten TV, i został nazwany DVB-T2. Prototypy odbiorników sygnału prezentowanego publicznie we wrześniu 2008 roku, a nowsza wersja - na wystawie w 2009 roku w Amsterdamie. Od 2012 zaczął produkować nie tylko odbiorniki sygnału, ale także modulatora DVB-T2 i DVB-T2 bram.

Z sygnału DVB-T2 na poziomie systemu architektury zasadniczo różni się od swojego poprzednika. Poza tym właściwości fizyczne warstw są różne i sprawia, że standardowe odbiorniki standardzie DVB-T sygnału niezgodne z drugiej generacji. Silny sygnał w DVB-T2 jest zapewniona przez zastosowanie modulacji OFDM, w których wiele podnośnych. Rozważane jest takżestosowanie różnych środków, co sprawia, DVB-T2 jest bardzo elastyczny. Low-density parity-check code w połączeniu z kodowania BCH (Bose - Chaudhuri - Hocquenghem ) zapewnia stabilny sygnał, gdziejakość jest doskonała, bez względu na poziom zakłóceń i hałasu .

Specyfikacje DVB-T2 jest kilka głównych cech. Standard ten jest szeroko stosowany standard infrastruktury pierwszej generacji. Koszty eksploatacji aktualnym standardem jest mniejsza niż osiągnięty przez zmniejszenie wartości szczytowej do średniej mocy. Programy przesyłane zarówno do stacjonarnych i mobilnych odbiorników. Trwałość zależy od usługi transmisji. Szerokość pasma jest zwiększona o ponad 40 procent, a SFN ulepszone właściwości w porównaniu z DVB-T.

Również w DVB-T2, następujące ulepszenia. Jak już wspomniano, modulacji OFDM stosowane są jeszcze inne sposoby IFFT. Podstawowa struktura ramki DVB-S2 jest stosowany i zintegrowane. Zmniejszone peak-factor, jestprzeniesienie MISO. Używany konstelacji sygnału obrotów z Q- opóźnienia i kodowanie LDPC błąd sygnału umożliwia skuteczne zabezpieczenia .

Odbiera cyfrowy DVB-T2 sygnał na kilka sposobów. Można odbierać sygnał eteryczny indywidualnym, zbiorowym lub antena pokojowa, który jest podłączony do telewizora z wbudowanym dekoderem DVB-T2. Możesz podłączyć do odbiornika DVB-T2 (set-top box). Możliwe jest również przeprowadzenie odbioru cyfrowego sygnału bezpośrednio do komputera, który ma dekoder sygnału DVB-T2. W przyszłości planujemy zrobić DVB- T2 cel dla transmisji HDTV.