Informacje o technologii Miracast na urządzeniach mobilnych i telewizorach

Popularna technologia wi-fi CERTIFIED Miracast, znana lepiej dla większości użytkowników pod nazwą skróconą Miracast, należy do WI-FI Alliance. Technologia została oficjalnie zatwierdzona we wrześniu 2012 roku. Miracast to nowy standard bezprzewodowej transmisji multimedialnej. Jako podstawę wykorzystano szeroko stosowane technologie WI-FI Direct, ale wiele różnic i ulepszeń odróżnia Miracast od innych podobnych rozwiązań.

Głównym celem deweloperów było znaczne uproszczenie nowej technologii. Pozwala to na dowolny właściciel nowoczesnego smartfona, tabletu lub laptopa, który obsługuje Miracast, odtwarzanie wideo lub wyświetlanie zawartości gry na kompatybilnym urządzeniu z dużym ekranem i można to zrobić niemal jednym dotknięciem i bez użycia kabla. Dzisiaj większość dużych producentów światowych wyposaża swoje urządzenia mobilne, laptopy i panele LCD za pomocą technologii Miracast.
W prostym języku technologia ta pozwala na powielanie wszystkich rzeczy, które dzieją się na ekranie telefonu, tabletu lub laptopa na dużym ekranie. Na przykład w telewizorze. Jest to mniej więcej takie same, jeśli podłączono urządzenie do telewizora za pośrednictwem kabla HDMI, ale wszystko jest bezprzewodowe.

Zasada działania technologii Miracast

Pełne braki połączenia przewodowego stały się dostępne dla nowoczesnych monitorów, telewizorów i projektorów. Za pomocą technologii Miracast można było rozszerzyć potencjalne możliwości zwykłego sposobu wyświetlania. Technologia ta jest dostępna dla każdego użytkownika i jest niezwykle łatwa w obsłudze, w pełni otwarta i kompatybilna z dowolnymi platformami i urządzeniami pochodzącymi od różnych producentów wyposażonych w produkty Miracast.

Główne zalety Miracast:

- transmisja treści bezprzewodowych w oparciu o standard IEEE 802.11n;
- bezpośrednie połączenie bez udziału routera;
- zminimalizowanie opóźnień i zsynchronizowania podczas transmisji sygnału;
- możliwość przesyłania treści w 3D;
- prostota dostosowywania i interakcji.

W celu transmisji z wykorzystaniem określonej technologii, potrzebne będą tylko dwa włączone kompatybilne urządzenia. Jeden działa jako nadajnik, a inne działa jako odbiorca.

Podobnie w funkcjonalności, rozwiązania wymagają również routera Wi-Fi, który powoduje wiele konkretnych i znanych niedogodności. Na przykład, jeśli użytkownik zdecydował się grać w gry online, a drugi, aby obejrzeć film w jakości HD z przekazywania treści za pośrednictwem routera na ekranie telewizora, a następnie pewne problemy zmierzy zarówno użytkowników. Problemem jest wiele danych do transmisji przez sieć, a także z ustawień samego routera. W przypadku, gdy priorytetem jest ruch w grach, film zostanie odtworzony z widocznym opóźnieniem. Jeśli priorytetujesz strumień wideo, wystąpią problemy z grą.

Na przykład można nadawać film z telefonu do telewizora przy użyciu technologii DLNA, ale faktem jest, że ta technologia pozwala na wyświetlanie tylko dużej ilości plików multimedialnych (wideo, filmy, muzyka). Połączenie przechodzi przez router Wi-Fi. Technologia Miracast pozwala wyświetlać wszystko, co widać na ekranie. Obejmują wyświetlanie obrazu podczas gry.
Ta technologia działa na dość prostym schemacie. Urządzenia z obsługą Miracastów komunikują się ze sobą za pomocą specjalnego programu (jeśli ustawia się transmisję z komputera przenośnego) lub poprzez specjalny element w ustawieniach urządzenia mobilnego. Następnym krokiem jest uaktywnienie niezbędnego trybu odtwarzania: odtwarzanie wideo, wyświetlanie kopii ekranu smartfona na ekranie itp.

Koniugowane urządzenia wykorzystujące technologię Miracast komunikują się bezpośrednio, mogą niezależnie tworzyć bezpieczny i niezależny kanał, który może dostarczyć informacji wideo. Miracast można nazwać rodzajem nadbudówki nad Wi-Fi Direct. Technologia ta wykorzystuje standard kompresji H.264, który umożliwia przesyłanie sygnałów wideo w formacie FullHD (1920 × 1200) i wielokanałowym formacie audio 5.1 w formacie AC3.

Możliwości technologii Miracast nie ograniczają się tylko do przesyłania plików multimedialnych odtwarzanych z jednego urządzenia do drugiego. Technologia pozwala wyświetlać pełną kopię wyświetlacza urządzenia mobilnego na ekranie kompatybilnego telewizora lub monitora. Warto zauważyć, a realizacja funkcji pracy w przeciwnym kierunku, która umożliwia odtwarzanie obrazu z ekranu telewizora na wyświetlaczu gadżetu mobilnego.

Podsumowując

Miracast jest niedrogim, wygodnym i bardzo obiecującym kierunkiem. Dowodem na to jest znaczne wsparcie tej technologii przez olbrzymie firmy Intel, AMD, NVIDIA, Qualcomm, MediaTek i inne. Już dziś wielu użytkowników uważa, że Miracast jest godną alternatywą dla zastąpienia znanego kabla HDMI lub technologii Apple AirPlay. Gracze docenili nowe możliwości bezprzewodowe, ponieważ wraz z nadejściem Miracast stało się jeszcze korzystniejsze w użyciu tabletu jako konsoli do gier.

Jeśli masz już urządzenia obsługujące technologię Miracast, zdecydowanie zalecamy wypróbowanie tego wspaniałego rozwoju w praktyce. Jeśli nie masz takich gadżetów, nie martw się. Ta technologia ma w najbliższych latach szansę na przyjęcie statusu takiego rozwiązania, które stanie się obowiązkowe dla wszystkich nowoczesnych urządzeń i urządzeń wyświetlających.