Test PCG02 Plus Star Cloud

PCG02 Plus od Star Cloud (dawniej MeLe) to kolejny mini PC oparty na systemie Windows 10. To mały, przenośny, wydajny komputer.

Wintel Pro CX- W8 mini PC również ma podobne cechy, ale co ważne, nie posiada licencji Windows, więc do ceny zakupionego produktu, należy dodać jeszcze licencję Windowsa.

Producent PCG02 Plus Star Cloud zapewnił nas, że ich urządzenie posiada odpowiednią licencję, a podana cena jest jedyną, którą nabywca będzie musiał zapłacić. Firma na swojej stronie zaznacza, że dostępne urządzenia posiadają certyfikat Microsoft OEM.

Sprawdzimy, czy to dobry produkt na rynku, który powoli zaczyna być zapełniany tego rodzaju urządzeniami.

We wnętrzu urządzenia nie ma zbyt wielu różnic między Star Cloud PCG02 a innymi mini komputerami, takimi jak Wintel Pro lub X5 Tronsmart Ara. Te mini komputery oparte są na standardowej konstrukcji referencyjnej Intel, spopularyzowanej przez Intel Compute Stick. W rzeczywistości, PCG02 również wyposażony jest w podobną obudowę jak Compute Memory Stick, ale nie jest to dokładnie ten sam wzór.

Specyfikacja:

  • Procesor: Intel Atom x5-Z8300 Cherry Trail (czterordzeniowy, do 1.8GHz)
  • Karta graficzna: Intel HD Gen8
  • Pamięć RAM: 2GB DDR3
  • Pamięć ROM: 32GB eMMC + obsługa micro SD do 128GB
  • Porty: wyjście HDMI 1.4, 3.5mm audio, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x micro USB, 1 x 10/100Mbps Ethernet
  • Łączność: 802.11 b/g/n Wi-Fi z antenką dla lepszego odbioru, Bluetooth 4.0
  • Wymiary: 150x16.5x54mm 

Co znajduje się w pudełku?

PCG02 Plus Star Cloud dostaliśmy w takim samym opakowaniu, w jakim sprzedawane jest w wersji detalicznej. Wewnątrz pudełka, znajduje się mini PC, adapter HDMI-HDMI, zasilacz micro USB oraz ulotki z informacjami na temat gwarancji i instrukcja obsługi. Samo urządzenie może być podłączone do gniazda HDMI, więc producent pominął kabel HDMI. Jednak, jeśli telewizor nie posiada gniazda HDMI i nie posiadasz kabla zapasowego, to pierwsze doświadczenie z tym urządzeniem może być trudne.

Budowa

Górna i dolna część PCG02 Plus Star Cloud jest pokryta unikalną obudową, która skutecznie rozprasza ciepło. Ponieważ jest to produkt nie posiadający wentylatora, potrzebne były inne rozwiązania. Pod spodem urządzenia jest port Ethernet, natomiast z boku urządzenia znajdują się dwa porty USB, port micro USB, wejście na kartę micro SD i odbiornik Wi-Fi. Dioda LED jest ukryta pod górną warstwą, staje się widoczna po włączeniu zasilania.

Mając zaledwie 54 mm, PC Stick idealnie mieści się w kieszeni i łatwo jest sobie wyobrazić, jak wygodny jest w podróży służbowej lub prezentacji.

Oprogramowanie

PCG02 Plus Star Cloud oparty jest na systemie Windows 10 Home z wbudowaną opcją dla ośmiu języków. Ponieważ urządzenie działa w wersji 1511 (znana również jako November Update) Windows 10, zainstalowało się wiele aktualizacji, wkrótce po uruchomieniu urządzenia po raz pierwszy. Co ciekawe, automatyczna usługa aktualizacji została wyłączona w urządzeniu, co spowodowało pewne trudności w Sklepie Windows. Ale kiedy już wszystkie aktualizacje zostały zainstalowane, doświadczenie było mniej więcej takie samo jak ze zwykłym systemem Windows PC.

Podobnie jak w przypadku pozostałych mini PC, które testowałem, czułem, że dedykowany duży tryb ekranu w Windows 10 będzie najbardziej pasował do ekranu telewizora. Oczywiście, jest również tryb tabletu, ale tradycyjny podgląd pulpitu z odległości wydaje się mniejszy.

Użytkownicy mogą zmieniać rozmiar tekstu i skalowanie zgodnie ze swoimi potrzebami, ale interfejs taki jak ten, widziany w różnych inteligentnych telewizorach lub w Windows Media Center może naprawdę okazać się najbardziej korzystny. Dla tych, którzy chcą korzystać z urządzenia z monitorem, te kwestie oczywiście nie istnieją i mogą nadal używać go jako normalnego komputera, dzięki któremu można swobodnie surfować po Internecie.

Z powodu aktualizacji w systemie Windows 10, nie jestem pewien, czy zintegrowany 32GB eMMC będzie wystarczający po każdej większej aktualizacji, jak Anniversary Update. Ponieważ nie ma opcji 64GB, z pamięci należy korzystać rozważnie. Urządzenie obsługuje rozszerzenia pamięci za pomocą karty Micro SD o pojemności do 128 GB, co powinno złagodzić niektóre z tych potencjalnych problemów.

Użytkownik może zmienić domyślną pamięć na pamięć rozszerzoną i tam zapisywać nowe dokumenty, muzykę i inne pliki. To powinno trochę złagodzić ten problem.

Wydajność

Układ Intel Atom x5 - Z8300 jest w stanie zapewnić przyzwoitą wydajność w zadaniach takich jak surfowanie po Internecie lub edytowanie dokumentów. Jest wystarczający do przeglądania, odtwarzania multimediów i gier. Jednakże, 2GB RAM jest niewystarczające dla wielozadaniowych scenariuszy, takich jak otwarcie wielu kart w Chrome podczas uruchamiania innej aplikacji lub dwóch. Korzystanie z czterech różnych aplikacji często powodowało spowolnienie systemu.

Chipset porównywalny jest do większości smartfonów SoC. Jednak uzyskanie odpowiedniej wersji systemu Windows, może podnieść oczekiwania kupujących i mogą być rozczarowani w takim przypadku. Choć Cherry Trail jest w miarę potężny, jak telefon SoC, to nie ma szans wobec nawet najbardziej podstawowych procesorów komputerowych i użytkownicy powinni zdawać sobie sprawę z tych ograniczeń.

 

 

 

 

 

Jednym z największych zarzutów, jakie miałem do podobnego PC, było słabe Wi-Fi, ale obecność anteny zewnętrznej na PCG02 Plus Star Cloud upewniła mnie, że będę miał dostęp do mojej sieci bez dokonywania jakichkolwiek zmian. Odbiera pełny sygnał z obu moich routerów, i ma też na dokładkę port Ethernet. 

Przez pięć dni używałem PCG02 Plus Star Cloud głównie do oglądania Netflix i trochę YouTube w pełnym HD (1920x1080) na ekranie Samsung LED LG LCD i HD Ready (1366x768). Próbowałem również grać w gry wyścigowe ze Sklepu Windows, ale nie działały dobrze z klawiaturą i myszą.

Nie było zauważalnych problemów ze skalowaniem lub migotaniem obrazu na dwóch ekranach, ani płynnym odtwarzaniem video. Jak wspominałem wcześniej, zauważyłem wtedy, że urządzenie nie nagrzewa się po dłuższym okresie użytkowania. 

Wsparcie

Często przedmiotem troski osób kupujących przez internet od firm mieszczących się w Chinach, jest obsługa. Nabywca musi mieć świadomość fizycznej odległości, w razie gdyby coś było nie tak z zakupionym produktem. Jednakże firma wydaje się oferować zwroty i wymiany wadliwych urządzeń, a także wykazała gotowość do rozwiązywania wszelkich problemów wynikających z licencji na system Windows 10.

Podsumowanie

PCG02 Plus Star Cloud jest urządzeniem, które oferuje to, co producent obiecał. Przy obecnej, niskiej cenie, to dobra oferta dla osób poszukujących wtyczki do centrum multimedialnego. Większość problemów, które miałem z tego typu urządzeniami, dostępnymi na rynku, to takie które były związane z brakiem odpowiedniego interfejsu multimedialnego, który jest czymś bardzo ważnym, bo nabywca będzie musiał z takiego korzystać, jaki zaoferuje mu producent.

Mimo, że urządzenie posiada mało wbudowanej pamięci i pamięci RAM, nie byłem zbytnio rozczarowany, ponieważ głównym zastosowaniem dla tego typu urządzeń, powinno być odtwarzanie mediów, a nie trudna wielozadaniowość, jak dla komputerów stacjonarnych. PCG02 Plus Star Cloud oceniłem podobnie, w tej samej randze, co Wintel Pro CX-W8, jednak PCG02 Plus Star Cloud oferuje lepsze wrażenia w porównaniu z Wintel Pro CX-W8. Ze względu na jego niską cenę, może być również lepszy od Intel Compute Stick ™ lub Asus VivoStick , które są nieco droższe.

Informacja oraz zdjęcia podane ze strony neowin.net.