Test sprzętu - MeLE PCG03 MiniPC

Nasz dział z testami sprzętu widział już kilka urządzeń Mini PC, ale ich głównym systemem był Android. W przypadku zastosowań multimedialnych czy sporadycznego przeglądania internetu, ten system może wystarczyć zwykłemu użytkownikowi. Jednak należy wrócić do korzeni, gdy popularna była idea umieszczania dość wydajnych podzespołów w mniejszych obudowach. Takie Mini PC nazywano HTPC (Home theater personal computer) i posiadały zwykle zainstalowany system Windows z rozszerzeniem Media Center lub okrojone dystrybucje Linux'a oparte najczęściej na programie XBMC (obecnie Kodi). Zastosowanie w takim małym komputerze systemu Windows czy Linux pozwalało używać go również do innych celów, np. edycji dokumentów czy nawet pisania aplikacji. Wiele osób budowało własne zestawy dobierając komponenty mieszczące się w zgrabnej obudowie.

Obecnie dzięki ciągle postępującej miniaturyzacji, można dziś zakupić jeszcze mniejsze urządzenia będące esencją HTPC, ale sprawdzające się jako chociażby bardzo energooszczędny komputer biurowy.

Do testów wybrałem produkt cenionej przeze mnie firmy MeLE. Od początku tego roku posiada ona w swojej ofercie modele typu box PCG03, PCG09 oraz od maja dongle PCG01. Testowany model MeLE PCG03 posiada czterordzeniowy procesor Intel Atom i pracuje na legalnej wersji systemu Windows 8.1.



Specyfikacja MeLE PCG03

Procesor: Intel Atom Z3735F BayTrail, 1,33~1,83 Ghz x86 (czterordzeniowy)
Proceso GPU: Intel HD Graphic 7. generation
Pamięć operacyjna: 2 GB DDR3L 1,33 Ghz Samsung
Pamięć wewnętrzna: 32 GB eMMC 5.0
Łączność bezprzewodowa: WiFI 802.11 b/g/n;
Bluetooth 4.0
Wyjście wideo: HDMI 1.4;
VGA
Wyjście dźwięku: poprzez HDMI;
analogowe stereo Jack 3,5
Interfejsy zewnętrzne: złącze Ethernet RJ-45 (10/100 Mbps);
czytnik kart SD (obsługa do 512 GB);
3 porty USB 2.0
Zasilanie: DC 12 V, 1,0 A (zasilacz w zestawie)
System operacyjny: Windows 8.1 z Bing NTE, 32 bitowy (aktywowany)
Wymiary: 15 x 12 x 4 cm
Waga: 360 g

 

Opakowanie i zawartość zestawu

Pudełko wykonane z cienkiej tektury falistej prezentuje się dość ładnie. Utrzymane w ciemnej tonacji z wykończeniem w większości matowym, ale częściowo także błyszczące i ozdobione delikatnym złotym przetłoczeniem na nazwie modelu. Na wierzchu mamy zdjęcie tego Mini PC, plakietkę Intel Inside oraz okrągłe piktogramy. Na boku umieszczono specyfikację urządzenia, a na tylnej ściance, zdjęcie tyłu obudowy z opisem złączy.

 Mods-KODI - test MeLE PCG03 MiniPC
 
 
 

W pudełku o wymiarach 22,5 x 16,5 x 7 cm po otwarciu widzimy dodatkową osłonę z opisem miejsca na akcesoria. W górnej przegrodzie umieszczono urządzenie główne. Pod nią resztę dodatków – dość skromną.



Zestaw zawiera:

1. Urządzenie MeLE PCG03 MiniPC

Obudowa posiada dość ciekawy design. Całość to prostopadłościan z zaokrąglonymi bocznymi krawędziami. Obudowa w większości wykonana jest z matowego plastiku, ale z wyciętym i jakby wtopionym błyszczącym obszarem, który wydaje się być przeźroczysty – choć nie widać przez niego wnętrza urządzenia.

Z przodu mamy jedynie małą diodę, która świeci intensywnie na niebiesko (podczas normalnej pracy) lub czerwono (przy czuwaniu). Lewa strona posiada fizyczny przycisk włączania, wejście na pełnowymiarową kartę SD (chowa się ona całkowicie w szczelinie) oraz jedno z 3 portów USB. Tył wykonany jest z metalu i mieści resztę opisanych portów: zasilania, VGA, HDMI, RJ-45, dwa pełne USB, mini jack na słuchawki lub głośniki. Przewidziano również możliwość zabezpieczenia przed kradzieżą – Kensington Lock. Mamy tu także zamontowaną na stałe antenkę Wi-Fi długości około 11 cm, posiada możliwość pochylania i obracania na boki oraz w górę.

 
 

Na prawym boku nie mamy nic, więc istnieje również możliwość ustawienia Mini PC na tej ściance. Dół wykonano z metalu, który stanowi jednocześnie część pasywnego systemu chłodzenia. Przymocowane są od spodu spore, i dobrze spełniające swoją rolę, gumowe nóżki. Producent nakleił tu także oznaczenie modelu. W tej części mamy cztery gwintowane dziurki, które pozwalają na zawieszenie na ścianie czy np. z tyłu telewizora.

 

Obudowa ozdobiona jest naklejką z hologramem Intel Atom Inside. Całość spasowane jest bardzo dobrze i ładnie prezentuje się pod telewizorem czy monitorem.

 

2. Zasilacz zewnętrzny



3Instrukcja w języku angielskim

 

Uruchomieni