Wiele razy pisaliśmy o różnych mini komputerach multimedialnych na Androidzie.

Dziś chciałbym zwrócić uwagę na inny system operacyjny, który zna praktycznie każdy użytkownik komputera, od dziecka do dziadków, a mianowicie Windows.

Microsoft długi czas nie zwracał uwagę na branżę mini PC. Moim zdaniem, Microsoft produkuje wyłącznie produkty komercyjne, ale w dziedzinie NET PC i cienkich klientów zawsze byłi przywódcami inne deweloperzy. Po tym wszystkim, idea takich urządzeń - mała wartość, więc wiele z nich nie zarabiają.

To samo stało się z dziedziną multimedialnych PC. Wcześniej w środowisku fanów muzyki komputerowej panował pogląd, że komputer multimedialny - to bardzo mocny, drogi komputer, podobny do gier i często przekraczał 1 tys dolarów. Dlatego koszt licencji systemu operacyjnego w 100-200 dolarów, nie jest to duży koszt, w porównaniu do całkowitego kosztu produktu.

Ale zmiany czasu, a dzięki deweloperów RISC CPU, czyli brytyjskiej firmie ARM (twórca architektury procesora) razem z producentami tanich procesorów z Chin, na rynku urządzeń mobilnych, sieciowych i multimedialnych miał ogromny krok naprzód w liczbie sprzedaży i w dół ceny.

Google właśnie napisała ładne GUI do znanego i niezawodnego systemu Linux, pojawił się system Android, który był prawie rewolucja na rynku telefonii komórkowej.

Ponadto, rozwój dostępu do Internetu z dużej prędkością zaczął się poruszać różne usługi wideo przez Internet. Pojawia się IPTV - Telewizja przez internet. Google Android został dostosowany i pojawił się Google TV.

Chińskie producenci zaczęli jeden po drugim produkować małe komputery multimedialne, jeden lepiej niż inny. I w ciągu 4 lat naszych statystyk pojawiły się jądra 8 lub więcej, a produktywność wzrosła więcej niż 20 razy.

Wcześniej Microsoft próbował stworzyć takie urządzenie, tzn. Xbox, który, moim zdaniem, nie jest powszechnie używany. Co więcej, dzięki kilku bardzo dobrych programistów jest napisany w Pythonie system multimedialny wieloplatformowy XBMC (Teraz KODI), które jest zaplanowany jako zamiennik dla Windows na Xbox. Ale to okazało się na tyle skuteczne, że teraz jest realizacja niemal w każdym systemie operacyjnym i dla każdego komputera, telefonu komórkowego lub stacjonarnego.

Chiński mediakomputery zostali produkowani setkami tysięcy, a teraz są kopiowane wiadomymi markami, choć wcześniej było odwrotnie. Teraz nazywa się to modne - produkcja ODM. Nikt nie może teraz być zaskoczony multimedialnej przystawką do TV. One się pojawiają teraz nie tylko w środowisku zawodowym, ale także w dużych hipermarketach do powszechnego użytku, co praktycznie powtarza losy komputera PC, tylko po 20 lat.

Myślę, że marketerzy z Microsoftu omówili sytuację z największym producentem procesorów architektury x86, czyli Intel, i zdecydowali się wejść na ten rynek niedrogich konsol multimedialnych. Więc pojawił się tani procesor o niskim zużyciu energii, Intel Atom Z3735, który może być stosowany zarówno dla systemu operacyjnego Android tak i Windows. Znając ograniczenia polityki Microsoft wraz z firmą Intel, nie jesteśmy zaskoczeni, że mały koszt licencji OEM Windows 8.1 około 25 USD implikuje ograniczone zasoby: 2GB pamięci RAM i 32 GB pamięci ROM. Jeśli chcesz więcej pamięci flash, np. 64 GB pamięci ROM, to następnie będziesz musiał zapłacić więcej, czyli 40 $.

Co to oznacza? Jednak system Windows wejdzie trochę ten rynek. Istnieje już dość mini HTPC, podobnie Mele PCG03, PCG09, PCG01, Wintel Box i innych. Napisane dużo aplikacji w systemie Windows, a także znany wszystkym interfejs Windows pozwoli Intel wraz z Microsoft odciąć duży kawałek tortu od Google z Androidem razem z ARM. Myślę, że w przyszły rok będzie za Windows HTPC do tego czasu, dopóki Microsoft nie podniesie ceny licencji. Teraz koszt Windows HTPC prawie 2 razy wyższa niż Android Box. Ale znając preferencje naszych użytkowników przygotowują się do gorącego startu sprzedaż minikomputerów z systemem Windows 8.1/10 o wielkości zwykłego pendrive'a, np. Mele PCG01.

Zapraszamy do zakupów!