Czym jest HDMI i gdzie się go używa?

Czym jest HDMI i gdzie się go używa?

High Definition Multimedia interface to przetłumaczony z języka angielskiego interfejs multimedialny wysokiej częstotliwości. Spotykamy się z nim za każdym razem, gdy trzeba podłączyć się do monitora komputerowego lub telewizora. Pod względem fizycznym HDMI nie jest niczym niezwykłym. Ale w przeciwieństwie do zwykłych przewodów, przesyła informacje do urządzenia w postaci nieskompresowanych danych cyfrowych. W tym samym czasie jego jakość jest znacznie wyższa niż w przypadku urządzeń z sygnałem analogowym.

Jaka jest specyfika takiego kabla?

   

      Zasadniczo interfejs multimedialny służy do nadawania obrazu wideo. Ale to nie jest jego jedyna opcja. Kabel HDMI jest idealny do transmisji:

  • Wideo 4K,
  • Audio,
  • Dźwięku przestrzennego.

     Jego wynalezienie pozwoliło producentom produkować telewizory i monitory z wbudowanymi głośnikami. A żeby przeprowadzić transmisję dźwięku, nie trzeba już używać oddzielnych kabli. W końcu HDMI radzi sobie dobrze z tym zadaniem.

     Ten kabel może również przesyłać dane lub polecenia sterujące, powodując przebudzenie telewizora po włączeniu Xboksa. Kolejną jego cechą jest niska cena, dzięki której HDMI jest dostępne dla wszystkich chętnych.

.

Napisz do nas