OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center) – dystrybucja oprogramowania systemu operacyjnego GNU/Linux dla organizacji kina domowego na podstawie PC, oparta na odtwarzaczu multimedialnym Kodi (stara nazwa XBMC).

Pomysł OpenELEC polega w tym, żeby pozwolić ludziom wykorzystać HTPC (Home Theater Personal Computer) jak kino domowe, dołączając do telewizora, podobnie innym urządzeniom: odtwarzacz DVD, dekoder telewizji naziemnej lub Sky Box. Zamiast zarządzania pełnym systemem operacyjnym, dostosuj oraz zainstaluj pakiety niezbędne, żeby przekształcić go w hybrydowy centrum multimedialne. OpenELEC przeznaczony być prostym w instalacji, zarządzaniu i obsłudze, transformując HTPC (PC) do korzystania jako przystawki TV, a nie całego komputera.

Na jakim sprzęcie działa OpenELEC?

Ponieważ główną ideą OpenELEC jest łatwość, to używano bardzo mało zasobów systemowych procesora, pamięci. Dzięki wsparciu Intel HD Graphics, NVIDIA's GeForce i ION platformy, AMD's Radeon & Fusion platformy oraz chipów Broadcom Crystal HD, OpenELEC obsługuje obrazu wysokiej rozdzielczości na maszynach z energooszczędnymi procesorami, uwalniając kartę graficzną lub dekoder od obsługiwania treści wideo. OpenELEC obsługuje szeroką gamę kart graficznych, co pozwala konwertować nowe i nie tak nowe komputery w pełni funkcjonalny system kina domowego. To znaczy, że można teraz zbudować (lub kupić) mały, cichy, nawet bezwentylatorowy komputer, skutecznie wykorzystując jego jako centrum multimedialne.

Prawie wszystkie nasze Android mini PC (Android Box) posiadają firmware, oparte na OpenELEC.

Czym odróżnia się OpenELEC?

Dobre pytanie! Możesz zainstalować system Windows, lub swoją ulubioną dystrybucję Linuksa na komputerze, a następnie Kodi z góry - i to będzie działać - ale nie byłoby to tak szybko i nie tak proste jak z OpenELEC. OpenELEC zbudowany od podstaw specjalnie dla jednego zadania - do uruchomienia Kodi. Inne systemy operacyjne są zaprojektowane jako uniwersalne, więc obejmują one wszystkie rodzaje oprogramowania do uruchamiania usług i aplikacji, które nie będą używane. OpenELEC, jednak, zawiera tylko oprogramowanie niezbędne do uruchomienia Kodi. Dlatego jest bardzo małe (około 150 MB), jest instalowany dosłownie za minuty i może być ładowany bardzo szybko, 5-20 sekund, w zależności od typu urządzenia.

В отличие от других решений Коди, OpenELEC не основывается на Ubuntu. На самом деле, это не основано на любом дистрибутиве Linux; OpenELEC был построен с нуля специально для работы в качестве медиа-центра. Это означает, что он не включает драйверы для вещей, которые просто не будут использоваться, как 3G карты и графические планшеты, например.

W przeciwieństwie do innych rozwiązań Kodi, OpenELEC nieoparty na Ubuntu. W rzeczywistości, nie opiera się na jakiejkolwiek dystrybucji oprogramowania Linux; OpenELEC został zbudowany od podstaw specjalnie do stosowania jako centrum multimedialne. Oznacza to, że nie zawiera sterowników urządzenia dla rzeczy, które po prostu nie będą używane, na przykład karty 3G czy touchpad.

Ponadto, OpenELEC jest przeznaczony do zarządzania jak urządzenie: może automatycznie aktualizować się samoczynnie i może być sterowany całkiem w środowisku GUI. Nawet jeśli to działa na Linux, nigdy nie musisz korzystać z konsoli zarządzania, terminalnego dostępu oraz posiadać wiedzę z Linux, jak z tego korzystać.

Zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe! Czy nie?

Nasi menedżerowie doradzą Ci, pomogą wybrać i kupić najbardziej dostosowany do twoich celów model mini PC na Windows albo Android TV Box.


Zapraszamy na zakupy z VenSYS.pl!