Różnica między komputerem przemysłowym a komputerem komercyjnym
Komputery przemysłowe są przeznaczone do pracy w agresywnym i brudnym środowisku, natomiast komputery komercyjne nie są przeznaczone do pracy w takich warunkach.

Komputery przemysłowe zazwyczaj pracują w trudnych warunków przemysłowych, w których wystawione są na działanie wysokich temperatur, wibracji i przepięć, które mogą spowodować uszkodzenie komputera. Dlatego komputery przemysłowe mają wewnętrzne elementy wykonane ze stopów, które są wystarczająco mocne, aby wytrzymać wysokie temperatury i wibracje. Większość zewnętrznych obudów komputerów przemysłowych ma solidną aluminiową obudowę, która działa jak radiator rozpraszający ciepło z krytycznych elementów wewnętrznych.

Nadmierne nagrzewanie może mieć wpływ na wydajność i żywotność sprzętu. Dla komputerów komercyjnych zalecane są następujące warunki pracy w zakresie temperatury około 30-35 °C, natomiast komputery przemysłowe mogą pracować w temperaturach od -40 °C do 70 °C. Ponieważ komputery z wentylatorami mogą ulec awarii z powodu kurzu, dlatego komputery przemysłowe zaprojektowano z systemem bezwentylatorowym, który wykorzystuje obudowę do chłodzenia. Dzięki temu komputery przemysłowe mogą pracować w w skrajnych temperaturach.

Komputery przemysłowe są zaprojektowane specjalnie do automatyzacji produkcji, w której kurz i brud to codzienność. Dlatego ich specjalnie zaprojektowana konstrukcja nie wymaga otworów wentylacyjnych do chłodzenia, zapobiegając przez to przedostawaniu się kurzu i brudu do wnętrza komputera. Komercyjny komputer PC nie jest przeznaczony do pracy w takich warunkach.

Komputery przemysłowe są w stanie wytrzymać wysokie wibracje, które mogą uszkodzić komputery komercyjne. Większość komputerów przemysłowych charakteryzuje się wysokim poziomem wytrzymałości na wstrząsy i wibracje oraz odpornością na czynniki środowiskowe.

Komputery przemysłowe zapewniają ochronę IP, podczas gdy komputery komercyjne nie. Komputery przemysłowe są nie tylko chronione przed kurzem, ale również mogą być wodoodporne. Na przykład w przemyśle spożywczym lub chemicznym.

Komputery przemysłowe umożliwiają uruchamianie potężnego zautomatyzowanego oprogramowania, zarządzanie złożonymi programami i systemami elektrycznymi z maksymalną niezawodnością i wysoką wydajnością.

Innym czynnikiem jest łatwość i koszt naprawy lub wymiany w okresie eksploatacji komputera. Komputery przemysłowe są bardziej rozszerzalne niż komputery komercyjne i są w stanie stale obsługiwać zarówno nowe, jak i przestarzałe aplikacje. Modernizacja i dostępność części zamiennych nie stanowi problemu.

Chociaż komputery przemysłowe wymagają początkowo większych inwestycji, całkowity koszt użytkowania komputerów przemysłowych jest znacznie niższy niż koszt regularnej naprawy lub wymiany komputerów komercyjnych, które nie spełniają rygorystycznych wymagań użytkowania przemysłowego.