Co to jest HDMI ARC i eARC? Jak one działają?

HDMI znacznie zmniejszyło liczbę kabli niezbędnych do skonfigurowania systemu kina domowego, a ARC i eARC to tylko jeden ze sposobów w jaki to robi. HDMI ARC lub kanał zwrotny audio i eARC (ulepszony kanał zwrotny audio) umożliwiają przesyłanie sygnałów audio w obu kierunkach, co pozwala zmniejszyć liczbę kabli potrzebnych do skonfigurowania odbiornika A/V.

HDMI ARC i eARC umożliwiają jednoczesne przesyłanie kanałów audio w obu kierunkach. Pozwala to zmniejszyć liczbę używanych kabli, szczególnie gdy używasz amplitunera A / V jako centrum swojego kina domowego. Tam, gdzie HDMI ARC może przesyłać dźwięk stereo i skompresowany dźwięk 5.1 w kanale zwrotnym, HDMI eARC umożliwia wysyłanie i zwracanie do 8 kanałów audio jednym kablem.

HDMI ARC i eARC są dość proste do wykorzystania, jeśli masz odpowiedni sprzęt. Korzystanie z tej technologii umożliwia używanie jednego pilota do sterowania głośnością dźwięku w zestawie kina domowego. W związku z tym konfiguracja jest prosta, jeżeli wiesz jak to zrobić.

Co to jest HDMI ARC?

What Is HDMI ARC?

HDMI łączy kanały audio i wideo w jeden kabel. Jest to wygodne, ponieważ zmniejsza liczbę kabli, które trzeba podłączyć między tymi samymi dwoma urządzeniami, jednak uniemożliwia rozdzielenie sygnału audio z wideo bez specjalnego sprzętu (i większej liczby kabli).

Oznacza to, że jeśli chcesz podłączyć urządzenie dodatkowe, takie jak odtwarzacz DVD do telewizora za pośrednictwem amplitunera A / V, musisz podłączyć telewizor dwa razy: raz, aby sygnał wideo był wysyłany z odtwarzacza DVD przez Odbiornik A/V do telewizora i jeden do sygnału audio pochodzącego z telewizora, gdy nie używasz odtwarzacza DVD.

HDMI ARC pozwala na przesyłanie dźwięku w obu kierunkach, umożliwiając połączenie obu tych ścieżek sygnału w jeden kabel. Umożliwia to sterowanie telewizorem i amplitunerem A / V za pomocą jednej regulacji głośności.

Jak działa HDMI ARC?

How Does HDMI ARC Work?

Połączenie HDMI ma 19 pinów, z których każdy przesyła sygnał cyfrowy opisujący jakiś składnik wideo, audio lub informacje o urządzeniu. HDMI ARC jest przesyłane przez dwa z tych pinów.

Jeśli wiesz, jak działają analogowe audio i wideo, to Ci nie pomoże. Dwa piny nie oznaczają dwóch kanałów audio.

Gdy urządzenia łączą się przez HDMI, wykonują cyfrowy „uścisk dłoni”, wymieniając informacje o urządzeniu, które stają się podstawą wspólnego klucza przekazywanego między urządzeniami. Ten klucz służy do szyfrowania wszystkich danych przesyłanych między urządzeniami. Zapewnia to między innymi, że nieautoryzowane urządzenia nie przechwytują sygnału. Zostało to zaprojektowane jako środek antypiracki.

Należy jednak pamiętać, że połączenia HDMI są z natury zaprojektowane do przesyłania informacji w obu kierunkach. W ten sposób dwukierunkowe możliwości oferowane przez HDMI ARC nie są tak naprawdę nadzwyczajne.
Niesamowite jest to, że przesyłając dane z prędkością do 1 Mb / s, HDMI ARC może przesyłać nieskompresowany dźwięk stereo i skompresowany dźwięk przestrzenny.

Kiedy należy użyć HDMI ARC?

When Would You Use HDMI ARC?

Najpopularniejszym zastosowaniem HDMI ARC jest podłączenie wszystkich urządzeń przez amplituner A / V lub soundbar. W takim przypadku przesyła wszelkie sygnały wideo, na przykład z odtwarzacza BluRay do urządzenia wyświetlającego.

Jeśli jednak urządzenie wyświetlające nadaje, na przykład kabel podłączony do telewizora, kanał HDMI ARC prześle dźwięk z urządzenia wyświetlającego do systemu dźwiękowego lub soundbara.

HDMI ARC jest również przydatne, ponieważ włącza funkcję Consumer Electronics Control (CEC), która była w dużej mierze nieużywana przed interwencją HDMI ARC.

CEC umożliwia sterowanie obydwoma urządzeniami podłączonymi do kanału HDMI ARC za pomocą jednego pilota. Pozwala to na jednoczesną regulację mocy i głośności. W ten sposób HDMI ARC jest nadal przydatne, nawet jeśli podłączasz wszystkie urządzenia bezpośrednio do urządzenia wyświetlającego, a nie do amplitunera A/V lub soundbara.

Jakiego sprzętu potrzebujesz do HDMI ARC?

Na początek, cały sprzęt, który zamierzasz podłączyć przez HDMI ARC, musi być w stanie wysyłać i odbierać sygnały HDMI ARC. HDMI ARC jest dostępne od czasu wprowadzenia HDMI 1.4 w 2009 roku, więc prawie wszystkie telewizory i większość soundbarów i amplitunerów A / V jest przystosowane, aby z niego korzystać.

Ponadto potrzebny będzie kabel HDMI w wersji 1.4 lub nowszej, który umożliwia szybkie przesyłanie danych. Ponieważ HDMI 1.4 istnieje od 2009 roku, znalezienie kabla HDMI, który nie pasuje do tych specyfikacji, będzie dość trudne.

Jak skonfigurować HDMI ARC?

Aby skonfigurować połączenie sprzętowe, po prostu podłącz kabel HDMI do portu HDMI w urządzeniach, które wskazują obsługę HDMI ARC (zwykle będą one oznaczone jako ARC).
Aby włączyć HDMI ARC, musisz wyłączyć wewnętrzny głośnik urządzenia wyświetlającego i włączyć sterowanie HDMI ARC i CEC. Zwykle można to znaleźć w: menu ustawień -> ustawieniach systemu -> ustawieniach audio lub w czymś podobnym.

Aby było to bardziej zagmatwane, różne marki mają nazwy handlowe dla tego co nazywają CEC. Sprawdź listę różnych nazw handlowych HDMI CEC. Sprawdź w instrukcjach obsługi swoich urządzeń, jak włączyć sterowanie HDMI ARC i CEC na każdym urządzeniu.

To make things more confusing, different brands have trade names for what they call CEC. Check out our list of the different commercial names for HDMI CEC. Consult your devices’ manuals for how to enable it on each device.

Co to jest HDMI eARC?

HDMI eARC to technologia wydana w 2017 roku z HDMI w wersji 2.1. HDMI eARC działa podobnie jak HDMI ARC, z wyjątkiem tego, że jak sugeruje nazwa Enhanced Audio Return Channel technologia jest znacznie ulepszona.

Podobnie jak HDMI ARC, eARC działa na dwóch pinach, ale w przeciwieństwie do HDMI ARC wykorzystuje również sygnał masy trzeciego pinu. HDMI eARC jest również używane do zmniejszania liczby kabli między urządzeniami wyświetlającymi a odbiornikami A / V lub soundbarami.

Konfiguracja jest w dużej mierze taka sama, jak w przypadku HDMI ARC, ale będziesz potrzebować nowszych kabli. Jedną z wyraźnych zalet jest to, że połączenie HDMI i Ethernet, które sprawia, że HDMI eARC działa, pozwala pominąć krok konfiguracji urządzeń w celu włączenia HDMI eARC. Wystarczy podłączyć i korzystać!

Niestety, ponieważ technologia jest tak nowa, nie jest jeszcze powszechnie dostępna w nowych urządzeniach kina domowego. Firma LG była jednym z pierwszych producentów telewizorów, a Onkyo, Pioneer i Sony wydały aktualizacje oprogramowania sprzętowego HDMI eARC w wybranych amplitunerach A / V i soundbarach. Coraz więcej urządzeń wyposażonych w HDMI eARC powoli wchodzi na rynek.

Co wyróżnia HDMI eARC?

Istnieje wiele funkcji, które wyróżniają HDMI eARC na tle HDMI ARC lub jego poprzedników. Jak już wspomniano, HDMI eARC poprawia konfigurację oraz jakość dźwięku.

Zalety HDMI eARC:

  • 37 Mb / s (megabitów na sekundę)
  • Nieskompresowany dźwięk przestrzenny
  • Podłącz i graj.

HDMI eARC zapewnia maksymalną przepustowość 37 Mb / s, umożliwiając obsługę dźwięku lepszej jakości. Ponieważ jest 37 razy szybszy niż HDMI ARC, jest w stanie obsłużyć zarówno nieskompresowany dźwięk przestrzenny 5.1 i 7.1, ale także formaty audio oparte na obiektach, takie jak Dolby Atmos i DTS: X.

Dzięki HDMI eARC wykrywanie urządzeń odbywa się automatycznie. Oznacza to, że nie musisz przeglądać ustawień, aby ustawić urządzenie wyświetlające na ręczne wykrywanie systemu dźwiękowego. Wystarczy podłączyć porty HDMI eARC za pomocą ultraszybkiego kabla HDMI 2.1 i gotowe.

Jaki sprzęt jest potrzebny dla HDMI eARC?

HDMI eARC wymaga sprzętu HDMI 2.1 lub nowszego. Może to być nadal rzadkością, ponieważ producenci urządzeń wciąż stosują protokół HDMI 2.1. Jednak oczekuje się, że z czasem będzie to przyspieszać.

Po drugie, do podłączenia urządzeń potrzebny jest ultraszybki kabel HDMI 2.1 lub wyższy. HDMI 2.1 jest dostępne na rynku od dwóch lat, więc jest mało prawdopodobne, że znajdziesz kabel HDMI, który nie jest ultraszybkim HDMI 2.1, ale dla pewności sprawdź opis na opakowaniu.

Podobnie jak w przypadku HDMI ARC, możesz użyć urządzenia wyświetlającego, amplitunera A / V lub soundbara jako centralnego koncentratora dla wszystkich swoich urządzeń z HDMI eARC. O ile urządzenie wyświetlające i system dźwiękowy są podłączone przez porty HDMI eARC.

Czy HDMI eARC jest wstecznie kompatybilne z HDMI ARC?

To zależy od tego, co masz na myśli, mówiąc o kompatybilności wstecznej. HDMI eARC ma rezerwę ARC, co oznacza, że jeśli podłączysz jedno urządzenie z HDMI eARC do innego urządzenia, które go nie obsługuje, urządzenia powrócą do nadawania sygnału HDMI ARC.

Twoje urządzenie audio nie zostanie automatycznie wykryte i będziesz musiał ręcznie zainicjować cyfrowe konfigurowanie. Oznacza to również, że będzie nadawać z maksymalną przepustowością 1 Mb / s zamiast 37 Mb / s, co oznacza brak bezstratnego dźwięku przestrzennego.

Jeśli jednak podłączasz dwa urządzenia obsługujące HDMI eARC za pomocą kabla HDMI 2.0 lub niższego, może nie działać. Rezultaty takiego działania są ni