Co to jest WiSA? W pełni wyjaśniona technologia bezprzewodowego kina domowego

Pomimo tego, że technologia WiSA może uprościć sprawę, nie mamy zbyt wielu informacji o tym, co to jest, jak działa i co musimy wiedzieć, aby dokonać świadomego wyboru: czy to jest odpowiednie dla mnie jako słuchacza. Zamierzamy to naprawić za pomocą tego dogłębnego, prostego artykułu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o WiSA.

Co to jest WiSA?

WiSA to standard zarówno sprzętowy, jak i programowy,służący do bezprzewodowego dostarczania dźwięku cyfrowego o wysokiej rozdzielczości z urządzenia źródłowego do maksymalnie ośmiu kanałów. Robi to z wysokim stopniem niezawodności i może przesyłać dźwięk z częstotliwością próbkowania do 24 bitów / 48 kHz lub 24 bitów / 96 kHz, co zdaniem WiSA jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku płyt CD. Specyfikacja umożliwia systemom WiSA obsługę formatów dźwięku 3D, takich jak Dolby Atmos i DTS: X.

Kino domowe zgodne z WiSA jest zaprojektowane tak, aby działało plug-and-play, pozwala umieścić głośniki w dowolnym miejscu, o ile mają one dostęp do gniazdka ściennego. Eliminuje to potrzebę prowadzenia przewodów głośnikowych, a w niektórych przypadkach całkowicie niweluje konieczność stosowania odbiornika A/V (więcej o tym później). Twoje komponenty WiSA komunikują się ze sobą bezprzewodowo, ułatwiając proces konfiguracji.

Czym WiSA nie jest
Sonos Beam Speaker

Chociaż ma wiele wspólnych cech z bezprzewodowymi głośnikami multiroom, takimi jak Sonos, Denon, Yamaha i innych, WiSA nie jest multiroom-em, systemem muzycznym dla całego domu. Jako samodzielna bezprzewodowa technologia audio nie jest przeznaczona do łączenia się z żadnym z innych bezprzewodowych ekosystemów audio. Służy wyłącznie do bezprzewodowego przesyłania dźwięku w ramach jednego zestawu kina domowego i nie jest kompatybilny z głośnikami Wi-Fi lub Bluetooth innymi niż WiSA.

Jednak niektóre głośniki z certyfikatem WiSA, takie jak seria Citation firmy Harman Kardon, mają oddzielne połączenia Wi-Fi i Bluetooth, co oznacza, że można ich używać również do innych bezprzewodowych aplikacji audio.

Dlaczego miałbym chcieć WiSA?

Klipsch Reference Wireless WiSA Home Theater System

Największą zaletą WiSA jest to, że uwalnia użytkowników od konieczności instalowania lub nawet myślenia o kablach głośnikowych w jednym pomieszczeniu. Jest to ta sama wygoda, jaką oferują niektóre listwy głośnikowe z dźwiękiem przestrzennym do kina domowego, ale z oddzielnymi głośnikami autentycznego systemu dźwięku przestrzennego. Jeśli kiedykolwiek chciałeś prawdziwego systemu surround 5.1 lub 7.1, ale wahałeś się ze względu na wymagania dotyczące okablowania, WiSA jest dla Ciebie.
Ponadto głośniki WiSA mogą oferować korzyści w zakresie jakości dźwięku, ponieważ wbudowane wzmacniacze głośników mogą być dostosowane do ich określonych komponentów. Powinno to teoretycznie pozwolić głośnikom WiSA przewyższać wszystkie oprócz najlepiej dopasowanych konfiguracji wzmacniaczy/głośników w swojej klasie.

Kolejna korzyść: jeśli chcesz, możesz łączyć i dopasowywać głośniki kompatybilne z WiSA różnych marek, aby uzyskać o wiele większą elastyczność niż w przypadku systemu opartego na soundbarze lub zastrzeżonego systemu, takiego jak Sonos.

Czego potrzebuję, aby zacząć korzystać z WiSA?

Beolab 50 painting
Bang Olufsen’s WISA-certified Beolab 50

Istnieją dwa sposoby pracy z WiSA.

Telewizory WiSA Ready

Urządzenia obsługujące WiSA, takie jak telewizory LG z 2019 i 2020 roku, mają wymagane oprogramowanie umożliwiające sterowanie zestawem głośników WiSA, ale nie mają wbudowanego nadajnika WiSA. Produkty zgodne z technologią WiSA wymagają zakupu zewnętrznego nadajnika USB WiSA, takiego jak nadajnik Axiim Link HD.

Kilku producentów telewizorów dołączyło do WiSA, w tym Fengmi, LG, Foxconn, TCL, Bang & Olufsen, a ostatnio Hisense i Toshiba, co oznacza, że prawdopodobnie zobaczymy rosnącą liczbę telewizorów obsługujących WiSA i certyfikowanych przez WiSA.

Po zainstalowaniu nadajnika telewizor zapewnia pełną kontrolę nad bezprzewodowymi głośnikami za pośrednictwem interfejsu ekranowego. W tym momencie potrzebujesz tylko jednego lub kilku głośników z certyfikatem WiSA.

Telewizory bez WiSA Ready

Jeśli Twój dotychczasowy telewizor nie jest zgodny z WiSA, możesz dodać funkcję WiSA za pośrednictwem nadajników WiSA podłączonych do portu HDMI lub optycznego, takich jak Q UHD Wireless Media Center firmy Axiim lub nowe WiSA SoundSend, które pojawi się na rynku w listopadzie 2020 r.

Po zainstalowaniu tego typu nadajnika, będziesz potrzebować głośników zasilanych z certyfikatem WiSA, takich jak głośniki z serii Citation firmy Harmon Kardon lub głośniki Reference WiSA firmy Klipsch.

Bezprzewodowy zestaw kina domowego

Jeśli wolisz prostsze rozwiązania, to niektóre firmy zaczynają dostarczać kompleksowe systemy kina domowego WiSA, które zawierają wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć korzystać z WiSA. System Platin Audio Monaco 5.1 współpracuje zarówno z telewizorami z obsługą WiSA, jak i zwykłymi telewizorami dzięki dołączonemu nadajnikowi WiSA SoundSend (patrz poniżej). Dla tych, którzy są całkowicie zadowoleni z telewizora bez WiSA Ready, Enclave Cinehome II i Cinehome Pro oferują opcję koncentratora z certyfikatem WiSA, który umożliwia podłączenie dowolnego telewizora przez HDMI ARC.

Brak odbiornika A/V? Naprawdę?

Zgadza się. Jeśli masz urządzenie źródłowe zgodne z WiSA z nadajnikiem WiSA lub urządzenie źródłowe z certyfikatem WiSA, w ogóle nie potrzebujesz odbiornika A/V. Te dwa typy źródeł WiSA mogą obsługiwać każdy aspekt bezprzewodowego przesyłania dźwięku do głośników zasilanych z certyfikatem WiSA.
Możesz absolutnie użyć odbiornika A/V w konfiguracji kina domowego WiSA, jeśli chcesz. Odbiornik musi być zgodny z WiSA (z dodatkowym nadajnikiem) lub z certyfikatem WiSA. W tej chwili na rynku są tylko dwa takie urządzenia, SC15 Prisma i PRE35 Prisma, oba ze skandynawskiej firmy Primare.
Istnieje kilka korzyści z używania odbiornika WiSA A/V w porównaniu z obecną generacją urządzeń transmisyjnych WiSA, takich jak telewizory LG, komputery z systemem Windows 10 i konsole Xbox:
  • Podobnie jak w przypadku tradycyjnego amplitunera A/V, masz wiele wejść, dzięki czemu możesz podłączyć dowolne urządzenie źródłowe (odtwarzacz Blu-ray, dekoder telewizji kablowej lub satelitarnej, konsolę do gier itp.)
  • Możesz łączyć głośniki WiSA z głośnikami przewodowymi. Na przykład WiSA jest ograniczone do ośmiu kanałów bezprzewodowych, ale niektóre konfiguracje surround, takie jak Dolby Atmos 7.1.4, wymagają więcej. Odbiornik WiSA A/V umożliwia tworzenie połączeń przewodowych z głośnikami przednimi (np. Lewym przednim, prawym przednim i kanałem centralnym), jednocześnie obsługując bezprzewodowe połączenia WiSA z głośnikami tylnymi, górnymi i subwooferem.
  • Otrzymujesz pełną kontrolę nad swoim systemem, jaką oferuje odbiornik, na przykład regulowane częstotliwości zwrotnicy, sceny, efekty itp.

Czy wszystkie konfiguracje WiSA są takie same?

Klipsch WiSA audio system

Nie. Mimo że ekosystem WiSA gwarantuje kompatybilność i wydajność bezprzewodową produktów WiSA, mogą występować różnice między różnymi konfiguracjami WiSA.

„Podstawowa specyfikacja certyfikacji WiSA Ready koncentruje się na interoperacyjności, niezawodności i integralności sygnału” - powiedział prezes WiSA Tony Ostrom w wywiadzie dla Digital Trends, ale „dodatkowe funkcje można łatwo dodać według uznania marek opracowujących produkty”.

Przykładem tych dodatkowych funkcji jest Axiim Link HD, nadajnik WiSA USB, który współpracuje z nowymi telewizorami LG z funkcją WiSA Ready i innymi urządzeniami obsługującymi standard WiSA. Zawiera wiele zaawansowanych funkcji, w tym zarządzanie basami, kontrolę poziomu kanału i korektę kanału, a wszystko to kontrolowane przez aplikację mobilną Axiim.

WiSA SoundSend transmitter

WiSA SoundSend transmitter

WiSA SoundSend działa w ten sam sposób, używając aplikacji mobilnej do konfigurowania różnych ustawień, w tym funkcji dostosowywania o nazwie My Zone, która umożliwia wskazanie odległości od widza do każdego głośnika w pokoju. (na zdjęciu obok: Nadajnik WiSA SoundSend)

Nie każdy nadajnik USB WiSA będzie koniecznie oferował podobne sterowanie, chociaż Ostrom mówi nam, że przyszłe wersje specyfikacji WiSA „nakazują włączenie niektórych zaawansowanych funkcji, które naszym zdaniem są bardzo przydatne przy konfigurowaniu typowego wielokanałowego systemu audio”.

Kolejną ważną różnicą jest obsługa określonych kodeków audio. Chociaż WiSA umożliwia korzystanie z różnych kodeków i formatów, takich jak Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS: X i inne, Twój konkretny sprzęt również musi je obsługiwać. To, że produkt ma certyfikat WiSA, nie oznacza na przykład, że jest zgodny z Dolby TrueHD.

Warto zauważyć, że nie zawsze istnieje relacja jeden do jednego między rodzajem dźwięku, który może obsługiwać urządzenie źródłowe, a tym, co może obsługiwać w konfiguracji WiSA. Na