Co to jest EDID HDMI? Wszystko to co musisz wiedzieć!

Format HDMI wykonuje prosty trick polegający na uproszczeniu transferu wideo w kinie domowym. To tak niezawodny i prosty standard, w którym podłączone urządzenie zwykle "po prostu działa" bez żadnych problemów, łatwo jest zapomnieć, że wewnątrz urządzenia zachodzą ciekawe procesy przy udziale HDMI EDID.

Extended Display Identification Data (EDID) to standard metadanych, który umożliwia urządzeniom wyświetlającym, takim jak monitory, telewizory i projektory, przekazywanie swoich możliwości do źródła wideo. W przypadku korzystania z HDMI, EDID z telewizora informuje źródło wideo, jakie są wymiary ekranu.

Zwykle jest to część „magii” HDMI: coś co dzieje się za kulisami, o czym nigdy nie musisz myśleć. Zwykle sprawdza się to w przypadku łączenia dwóch urządzeń. Jednak przy bardziej skomplikowanych konfiguracjach możesz napotkać problemy z HDMI EDID. Poniżej omówimy kilka szczegółów.

Jak działa HDMI EDID?
How Does HDMI EDID Work

EDID działa poprzez ustanowienie połączenia między ekranem a źródłem wideo, w którym wymieniają dane w procesie „uzgadniania”. Kabel ma specjalne kanały, które są używane do ułatwienia procesu „uzgadniania” i dzieje się to automatycznie po podłączeniu i włączeniu ekranu oraz źródła wideo.

To trochę tak, jak działa HDMI ARC, z wyjątkiem tego, że HDMI ARC works i eARC dotyczą bardziej treści wideo i sposobu, w jaki powinna być reprezentowana a nie możliwości sprzętu.

Standard EDID jest tak dobrze wkomponowany w nowoczesne formaty wideo, że trudno o problemy. Nie ma sposobu na „przerwanie” procesu EDID, ponieważ musiałbyś majstrować przy pinach kabli transferowych lub modyfikować sprzęt i kod na płytach głównych poszczególnych urządzeń.

Nie można zakłócić procesu HDMI w skali bit-over-wire. Nie oznacza to, że nie napotkasz problemów z EDID, gdy masz skomplikowaną konfigurację z wieloma źródłami HDMI lub etapami przesyłania.

Jeśli masz źródło wideo, które musi przejść na przykład: do odbiornika lub przełącznika HDMI, a następnie do ekranu, dodajesz kolejne urządzenia, przez które musi przejść sygnał EDID zanim wszystko będzie działać poprawnie. W celu zrozumienia, jak mogą wyglądać te problemy i jak je naprawić, najpierw musimy nieco bardziej szczegółowo zrozumieć, jakie informacje przesyłane są przez HDMI EDID.

Jakie informacje są wymieniane przez HDMI EDID?
What Information Does HDMI EDID Exchange

Nie tylko rozmiar ekranu z którego korzystasz jest wymieniany podczas procesu „uzgadniania” EDID. Istnieje cały szereg informacji o sprzęcie wyświetlającym, które są przekazywane, aby źródło wideo mogło przesłać sygnał o odpowiedniej rozdzielczości i jakości.

Najpierw podawana jest wersja EDID i informacje o producencie ekranu (numer modelu, numer seryjny itp.). Co najważniejsze, podawana jest również rozdzielczość wideo obsługiwana przez ekran, dzięki czemu źródło wideo wie, czy powinno wyprowadzać sygnał w rozdzielczości 720p, 1080p, 4k, czy też zupełnie inaczej.

W przypadku telewizorów będzie to prawdopodobnie jedna z niewielu opcji. Ale w przypadku monitorów lub innych niestandardowych ekranów pomocne jest wyjście HDMI z odpowiednią rozdzielczością nawet w wyjątkowych przypadkach, takich jak monitory ultrawide.

Istnieje również cały szereg szczegółowych możliwości sprzętowych związanych z dostępną wydajnością wideo, takich jak zarządzanie energią ekranu, specyfikacje „punktu bieli” i „pola wideo”, a nawet informacje o gamie kolorów i częstotliwości odświeżania monitora. Wszystko to wpływa na jakość wideo, chociaż omówienie szczegółów ich działania wykracza poza temat tego artykułu.

Co może powodować problemy z EDID?

Każdy kolejny etap w którym sygnał HDMI jest kierowany przez inny element sprzętu może mieć wpływ na informacje EDID lub zostać zakłócony. Jeśli używasz wielu źródeł wideo do odbiornika – w tym przypadku sygnał EDID musi przejść przez płytę główną odbiornika i wyjść z drugiej strony w stanie nienaruszonym, aby system działał poprawnie.

Jak wygląda „problem” na tym etapie, obraz wideo jest wyświetlany na ekranie o niewłaściwych wymiarach i / lub rozdzielczości. Można to poprawić ręcznie konfigurując wyjście wideo w źródle wideo, ale prawdopodobnie oznacza to również, że będziesz musiał modyfikować ustawienie za każdym razem, gdy będziesz podłączać i odłączać to połączenie.

Jeśli używasz przełącznika HDMI (przez odbiornik lub w inny sposób) za każdym razem, gdy go przełączysz, może to zresetować ustawienia wyjścia ze źródła wideo, co oznacza, że będziesz musiał przejść do ustawień źródła wideo i ręcznie zmienić rozdzielczość wyjścia wideo. Oczywiście nie jest to optymalne.

Innym sposobem zakłócenia informacji EDID jest użycie tańszych kabli przedłużających. Prosty adapter HDMI żeński-żeński może pozwolić na łatwe przedłużenie kabli HDMI, ale może również spowodować usunięcie lub zakłócenie sygnału EDID, prowadząc do tych samych problemów, które opisano powyżej. Także, jeżeli używasz konfiguracji bezprzewodowej HDMI, mogą wystąpić te same problemy.


Innym sposobem, w jaki problemy pojawiają się w pętli EDID, jest użycie przełącznika lub odbiornika i wystąpienie dużego opóźnienia podczas przełączania źródeł. Na każdym etapie procesu należy odebrać sygnał EDID, wyregulować, a następnie wyprowadzić odpowiedni sygnał. Jeśli więc źródło wideo ma trafić do odbiornika, a następnie do telewizora lub monitora, czas potrzebny na zdekodowanie i zakodowanie sygnału EDID może się skumulować.

Może to oznaczać oczekawanie na „czarnym ekranie” przez kilka sekund po zmianie źródła (ponieważ chipy komunikują, że muszą zamienić się na przykład z 1080p na 4k), ale czas opóżnienia może jeszcze bardziej wydłużyć.

Jak rozwiązać problemy z EDID za pomocą emulatora EDID?

HDMI 2.0 EDID Feeder with 16's EDID setting function

Maksymalne uproszczenie konfiguracji będzie pierwszym krokiem do wyeliminowania problemów z EDID. Jeśli masz odbiornik, który wysyła sygnały do telewizora, to jedno, ale jeśli masz w swoim systemie przedłużacze kabli, rozważ wymianę na dłuższe kable, które nie wymagają przedłużenia.

Jeśli to nie jest możliwe, możesz spróbować użyć emulatora / podajnika EDID. Emulator EDID to sposób na upewnienie się, że sygnał EDID z kabla źródłowego jest prawidłowo podawany na następujący kabel. Oznacza to, że upewniasz się, że przekazujesz sygnał EDID, aby był dostępny dla „uścisku dłoni” po drugiej stronie.

Jeśli podłączasz kable HDMI lub DVI, aby przedłużyć kable i sprawić by konfiguracja działała, warto rozważyć użycie emulatorów EDID, aby rozwiązać wszelkie problemy z przekazywaniem. Dzięki temu ekrany będą bardziej plug-and-play i zaoszczędzisz czas na ich ręczną konfigurację. Bardzo niekorzystne w całym procesie będzie użycie bardzo długich kabli do wielu monitorów lub ekranów.


Źródło: https://thehometheaterdiy.com/hdmi-edid/

Więcej o EDID: https://en.wikipedia.org/wiki/Extended_Display_Identification_Data