Przegląd technologii HDMI 2.1

Specyfikacja HDMI® 2.1

HDMI® 2.1 to najnowsza aktualizacja specyfikacji HDMI®, która obsługuje szereg wyższych rozdzielczości wideo i częstotliwości odświeżania, w tym 8K60 i 4K120 oraz rozdzielczości do 10K. Obsługiwane są również dynamiczne formaty HDR, a przepustowość zwiększa się do 48 Gb/s.

Obsługujący przepustowość 48 Gb/s nowy kabel HDMI o bardzo wysokiej szybkości. Kabel zapewnia funkcje zależne od bardzo dużej przepustowości, w tym nieskompresowane wideo 8K z HDR. Charakteryzuje się wyjątkowo niskim poziomem EMI (zakłócenia elektromagnetyczne), co zmniejsza zakłócenia z pobliskich urządzeń bezprzewodowych. Kabel jest wstecznie kompatybilny i może być używany z istniejącą bazą zainstalowanych urządzeń HDMI.

Image Description

Najważniejsze cechy funkcji HDMI 2.1 obejmują:

  • Wyższe rozdzielczości wideo obsługują szereg wysokich rozdzielczości i szybszych częstotliwości odświeżania, w tym 8K60Hz i 4K120Hz, dla wciągającego oglądania i płynnych, szybkich detali. Rozdzielczości do 10K są również obsługiwane w przypadku komercyjnych zastosowań audiowizualnych oraz zastosowań przemysłowych i specjalistycznych.

HDMI® 8K przy 60/4K przy 120

Specyfikacja HDMI® 2.1 obsługuje kompleksowe rozdzielczości 8K / 4K i rozwiązania z wyższą częstotliwością odświeżania za pomocą jednego ulepszonego kabla, co zapewnia bezproblemową integrację z ekosystemem HDMI.

8K zapewnia niesamowicie wciągające wrażenia wizualne z dwukrotnie większą rozdzielczością poziomą i pionową niż 4K i czterokrotnie większą liczbą pikseli; a w połączeniu z częstotliwością odświeżania 60 Hz umożliwia płynne i ostre oglądanie treści przy szybkiej akcji. 4K przy 120 Hz sprawia, że ultraszybki ruchomy obraz UHD jest wyraźny; sport, filmy akcji, gry o wysokiej wydajności i wirtualna rzeczywistość znacznie zyskują.

Image Description

Oprócz 4K i 8K obsługiwany jest szereg innych rozdzielczości, w tym 5K i 10K do zastosowań komercyjnych, przemysłowych i specjalnych. Obsługiwane są również najnowsze przestrzenie kolorów, takie jak BT.2020 z 10 lub więcej bitami na kolor i przy większej liczbie klatek na sekundę.

  • Obsługa dynamicznego HDR gwarantuje, że każdy moment filmu jest wyświetlany z idealnymi wartościami głębi, szczegółów, jasności, kontrastu i szerszej gamy kolorów - scenie po scenie, a nawet klatka po klatce.

Specyfikacja HDMI 2.1 obsługuje wiele statycznych i dynamicznych rozwiązań HDR. HDR poprawia obraz wideo dzięki rozszerzonemu zakresowi kontrastu od ciemnego do jasnego dla głębszej czerni i jaśniejszej bieli, większej szczegółowości zarówno w ciemnych, jak i jasnych częściach tego samego obrazu oraz większej szczegółowości w rozszerzonej przestrzeni kolorów.

Dynamic HDR

Dynamiczny HDR umożliwia zauważalny postęp w ogólnej jakości obrazu wideo od SDR do statycznego HDR, a teraz statycznego HDR do dynamicznego HDR. Obsługa dynamicznego HDR gwarantuje, że każdy moment filmu jest wyświetlany z idealnymi wartościami głębi, szczegółów, jasności, kontrastu i szerszej gamy kolorów - na podstawie sceny po scenie, a nawet klatka po klatce. Zawartość ulepszona HDR jest dostępna dla filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, gier wideo i gier komputerowych oraz VR.

  • Kabel Ultra High Speed HDMI obsługuje przepustowość 48G dla nieskompresowanej obsługi funkcji HDMI 2.1. Kabel charakteryzuje się również bardzo niską emisją zakłóceń elektromagnetycznych i jest wstecznie kompatybilny z wcześniejszymi wersjami specyfikacji HDMI i może być używany z istniejącymi urządzeniami HDMI.

Program certyfikacji kabli Ultra High Speed HDMI®

Specyfikacja HDMI 2.1 obejmuje nowy kabel - kabel Ultra High Speed HDMI®. To jedyny kabel, który spełnia rygorystyczne specyfikacje i zapewnia obsługę wszystkich funkcji HDMI 2.1, w tym nieskompresowanego 8k @ 60 i 4K @ 120. Zwiększona przepustowość kabla obsługuje do 48 Gb / s.

Program certyfikacji Ultra High Speed HDMI jest obowiązkowym programem certyfikacji dla wszystkich kabli HDMI Ultra High Speed; zapewnia to, że kable Ultra High Speed HDMI docierają na rynek i zapewniają wsparcie obsługi wideo 4K i 8K, HDR, VRR, eARC oraz wszystkie inne funkcje HDMI 2.1. Kable muszą być również przetestowane i certyfikowane, aby zapewnić niski poziom EMI, w celu zmniejszenia możliwość zakłóceń w sieciach bezprzewodowych, odtwarzaczach multimediów strumieniowych, urządzeniach Bluetooth i telefonach komórkowych.

Wszystkie kable o dowolnej długości muszą przejść testy certyfikacyjne w autoryzowanym centrum testowym HDMI Forum (Forum ATC). Po uzyskaniu certyfikatu do każdego kabla Est przymocowana etykieta certyfikacyjna Ultra High Speed HDMI.Oznaczenie certyfikatu załącza się do każdego opakowania lub dostarcza się do jednostki sprzedaży, umożliwiając konsumentom weryfikację statusu certyfikacji produktu.

UHS Cable Identification

Aby zidentyfikować kabel, upewnij się, że opakowanie zawiera wymaganą etykietę certyfikatu Ultra High Speed HDMI, pokazaną powyżej. Należy pamiętać, że etykieta zawiera nadrukowane oficjalne logo nazwy kabla. Nazwa musi być również umieszczona na samej zewnętrznej osłonie kabla. Aby sprawdzić, czy kabel został przetestowany i uzyskał certyfikat zgodności ze specyfikacją HDMI 2.1, etykietę można zeskanować za pomocą aplikacji HDMI Cable Certification dostępnej w Apple App Store, Google Play Store i innych sklepach z aplikacjami na Androida.

UHS Cable Verification
  • eARC upraszcza łączność, zapewnia większą łatwość użytkowania i obsługuje najbardziej zaawansowane formaty audio i najwyższą jakość dźwięku. Zapewnia pełną kompatybilność między urządzeniami audio i nadchodzącymi produktami HDMI 2.1.

HDMI® Enhanced Audio Return Channel (eARC)

HDMI 2.1 posiada ulepszony kanał zwrotny audio (eARC), który jest postępem w stosunku do poprzedniego kanału zwrotnego audio (ARC). eARC upraszcza łączność i zapewnia większą łatwość użytkowania w przypadku wykrywania wielu komponentów i optymalizacji dźwięku. Obsługuje najnowsze formaty audio o wysokiej przepływności do 192 kHz, 24-bitowe i nieskompresowane 5.1 i 7.1 oraz 32-kanałowe nieskompresowane audio. Obsługuje również DTS-HD Master Audio ™, DTS: X®, Dolby® TrueHD, Dolby Atmos®. Teraz jest łatwiej niż kiedykolwiek doświadczyć dźwięku o jakości kinowej w salonie, który zapewnia wciągające, wielowymiarowe doznania oraz lepszą szczegółowość i głębię dźwięku.

eARC Diagram

eARC umożliwia przesyłanie dźwięku do telewizora pochodzącego z urządzeń kablowych, satelitarnych, strumieniowych lub źródłowych do AVR lub soundbara za pomocą jednego kabla HDMI. Zapewnia to prostotę połączeń i możliwość odsłuchania oryginalnego dźwięku.

  • Ulepszone funkcje gier zapewniają dodatkowy poziom płynnego i płynnego ruchu oraz przejść w grach, filmach i wideo.

Ulepszone funkcje HDMI® do gier

Ulepszone funkcje gier i multimediów zapewniają dodatkowy poziom płynnego i płynnego ruchu oraz przejść w grach, filmach i wideo. Wiele z tych funkcji jest już dostępnych w telewizorach i konsolach do gier dostępnych obecnie na rynku i staną się bardziej powszechne w miarę wypuszczania na rynek urządzeń obsługujących HDMI 2.1. Te funkcje są idealne nie tylko do konsol do gier, ale także do przesyłania strumieniowego treści do włączonych telewizorów.

Gaming Features

  • Zawierają:
    • Zmienna częstotliwość odświeżania (VRR) zmniejsza lub eliminuje opóźnienia, zacinanie się i zrywanie klatek, zapewniając bardziej płynną i bardziej szczegółową rozgrywkę.

Zmienna częstotliwość odświeżania HDMI® (VRR)

Jedną z najważniejszych cech wielu funkcji gier i multimediów specyfikacji HDMI 2.1 jest zmienna częstotliwość odświeżania. VRR zmniejsza lub eliminuje lagi, drgania i zrywanie klatek, zapewniając bardziej płynną i bardziej szczegółową rozgrywkę. VRR umożliwia źródłu gier, takim jak konsola lub komputer, dostarczanie klatek wideo tak szybko, jak to możliwe, co w wielu przypadkach jest wolniejsze niż normalna statyczna częstotliwość odświeżania.

VRR 3

Procesory graficzne wymagają różnych okresów bezwzględnych do odtwarzania każdej klatki, a czas ten zależy od złożoności sceny, mocy procesora graficznego, wybranej rozdzielczości i liczby klatek na sekundę. Gdy procesor graficzny jest obciążony przez pozostałe trzy czynni