Co to jest Kodi?

Co to jest Kodi?

Kodi to potężne oprogramowanie typu open source do organizowania biblioteki multimediów, ale jest stosunkowo trudny do uczenia się.

Być może widziałeś ostatnio nazwę Kodi w Internecie i zastanawiałeś się, o co w tym wszystkim chodzi. Kodi to bezpłatne oprogramowanie typu open source do zarządzania lokalną kolekcją filmów, programów telewizyjnych, muzyki i zdjęć. Możesz nawet pamiętać go jako stary Xbox Media Center (XBMC).

Kodi działa wyłącznie na istniejących multimediach, więc nie uchroni Cię przed koniecznością subskrybowania usług strumieniowego przesyłania wideo, takich jak Netflix i Hulu, lub aplikacji do streamingu muzyki, takich jak Spotify i Pandora. Zamiast tego program Kodi to równocześnie obsługa wielu typów plików i kompatybilność z wieloma różnymi urządzeniami. Poniżej przedstawiamy pełne wyjaśnienie popularnego menedżera mediów oraz jego legalności.

Jakie urządzenia obsługuje Kodi?

Prawdopodobnie posiadasz co najmniej jedno urządzenie obsługujące Kodi, ponieważ to bezpłatne oprogramowanie jest dostępne dla urządzeń z systemem Windows, macOS, Linux, Android, iOS, a nawet Raspberry Pi (RPi). Sprawdź naszą funkcję dotyczącą instalowania, aktualizowania i używania Kodi, aby uzyskać więcej informacji. Na niektórych platformach, takich jak macOS i Windows, rozpoczęcie korzystania z Kodi jest tak proste, jak pobranie pakietu instalacyjnego. Instalacja Kodi na iOS lub urządzeniu RPi jest nieco bardziej skomplikowana.

Możesz zsynchronizować swoje biblioteki multimediów na wielu urządzeniach z Kodi, korzystając z obsługiwanych dodatków lub sieci lokalnej. Jeśli chcesz skonfigurować dedykowany odtwarzacz multimedialny z biblioteką Kodi w każdym pokoju, nic Cię przed tym nie powstrzyma.

Kodi to oprogramowanie typu open source opracowane przez organizację non-profit XBMC Foundation, więc wiele jego funkcji i dodatków jest napędzanych przez społeczność. W praktyce oznacza to, że Kodi widzi częste aktualizacje. Możesz przeczytać więcej o szczegółach każdego nowego wydania na oficjalnym blogu Kodi. Jeśli jesteś zainteresowany rozwijaniem funkcji dla Kodi, możesz pobrać absolutnie najnowsze wersje, ale większość użytkowników będzie chciała pozostać przy stabilnych wydaniach. Najnowsza stabilna wersja Kodi to 18.3 (Leia), ale możesz pobrać kompilacje deweloperskie wersji 19 (Matrix).

Jak korzystać z Kodi?

Kodi skutecznie umieszcza zawartość z przodu i na środku, co czyni go idealnym interfejsem dla kina domowego PCs (HTPC) lub innych urządzeń podłączonych do projektorów lub głośników. Ukrywa również zaskakującą liczbę opcji personalizacji i konfiguracji w swoich menu, chociaż nie musisz zagłębiać się w te ustawienia, aby w pełni wykorzystać jego potencjał. Teraz, gdy Plex zrezygnował z obsługi komputerów HTPC, Kodi może być najlepszą opcją dla takich konfiguracji. Jeśli nie wiesz, Plex to serwer multimediów, który jest popularny wśród cord-cuttersi i jest prosty w konfiguracji i obsłudze.

Po lewej stronie interfejsu znajduje się pionowe menu z listą wszystkich treści, w tym filmów, programów telewizyjnych, muzyki, radia i zdjęć. Jego układ jest podobny do każdego innego menedżera plików, więc nie powinno być zbyt trudno nauczyć się wszystkich jego opcji organizacyjnych. Dostępny jest również uniwersalny pasek wyszukiwania do znajdowania lokalnych plików multimedialnych, zainstalowanych dodatków lub treści z YouTube lub TheMovieDB (za pośrednictwem dodatków).

Jeśli zamierzasz używać Kodi w konfiguracji HTPC, możesz docenić łatwo dostępne ustawienia zasilania w głównym interfejsie. W ustawieniach znajdują się również inne informacje systemowe, takie jak poziomy baterii, informacje o łączności i przegląd wykorzystania zasobów. Zegar systemowy w prawym górnym rogu gwarantuje, że nie zatracisz czasu podczas maratonów filmowych.

Poruszanie się po interfejsie Kodi jest proste, a stonowane kolory i trwałe menu pomagają intuicyjnie organizować i korzystać z zawartości. Jednak lepiej jest nawigować za pomocą pilota niż za pomocą klawiatury i myszy. Kodi obsługuje piloty radiowe, kontrolery gier, a także smartfony i tablety.

Jakie treści można pobierać dzięki Kodi?

Strona główna Kodi wyraźnie informuje użytkowników, że nie dostarcza żadnych treści bezpośrednio ani nie akceptuje korzystania z pirackich mediów lub nielegalnych plików z oprogramowaniem, dostarczanych przez strony trzecie. Oprogramowanie nie rozróżnia plików legalnych i nielegalnych, ale użytkownik jest odpowiedzialny za wszelkie nielegalne treści, które pobiera. Uzasadnionym użyciem Kodi byłoby organizowanie kolekcji multimediów wolnych od DRM lub odtwarzanie płyt DVD. Konkuruje z odtwarzaczem VLC pod względem elastyczności.

Dodawanie zawartości lokalnej do biblioteki to prosty proces. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć określony typ zawartości w menu po lewej stronie, taki jak filmy lub muzyka, wybrać Pliki, a następnie dodać źródło (lokalizację pliku z zawartością). Musisz także określić nazwę źródła, a także rodzaj treści, którą Kodi ma skanować w tym folderze. Pamiętaj, że importowanie niektórych typów treści, takich jak muzyka, opiera się na tagach, więc przed rozpoczęciem importowania upewnij się, że biblioteka jest dobrze zorganizowana. Jeśli włożysz płytę, powinna pojawić się w menu.

Większość popularnych serwisów streamingowych nie oferuje dodatków Kodi, które nie są obsługiwane, więc nie będziesz mógł importować ani ulepszać treści z głównych graczy, takich jak Netflix, HBO, Amazon czy Hulu. Niektóre usługi, takie jak Dazn, Pluto TV, PS Vue i Fox Sports, działają z Kodi, ale nadal musisz zapłacić za samą usługę. Większość dodatków wideo odtwarza tylko krótkie klipy lub wybrane odcinki z kanałów takich jak sieć DIY, ESPN lub ABC Family.

TAK. Jeśli pobierasz i używasz Kodi zgodnie z przeznaczeniem do zarządzania i odtwarzania posiadanych plików multimedialnych, jest to całkowicie legalne. Oprogramowanie jest bezpłatne, typu open source i tak samo bezpieczne, jak każdy inny zaufany program zainstalowany na Twoim urządzeniu. Dodatki znajdujące się w oficjalnym repozytorium dodatków Kodi (te natywnie dostępne w aplikacji Kodi) są również legalne w użyciu. Kodi również oficjalnie zajmuje twarde stanowisko przeciwko piractwu.

To powiedziawszy, Kodi może być używany do nielegalnego uzyskiwania dostępu do treści chronionych prawem autorskim za pomocą dodatków stron trzecich, których kuratorem są organizacje zewnętrzne. Jedną z takich grup zewnętrznych jest TV Addons, która udostępnia kolekcję nieoficjalnie obsługiwanych aplikacji Kodi, z których mniejszość oferuje dostęp do strumieni naruszających prawa autorskie. Chociaż niektóre osoby mogą używać Kodi do nielegalnych celów, nie oznacza to, że samo Kodi jest nielegalne.

Podczas gdy Electronic Frontier Foundation (EFF) broniła dodatków telewizyjnych, stwierdzając, że „istnieje mocny argument, że dodatki telewizyjne nie popełniły żadnego błędu, ponieważ udostępniają [te aplikacje] online do pobrania”. Kodi zaatakował usługę, tweetując: „Miejmy nadzieję, że dodatki telewizyjne zostaną wyłączone niezależnie od tego, ponieważ nie przynoszą wszystkim niczego poza nieszczęściem”. Pomimo wsparcia EFF, dodatki Phoenix i ZemTV (wcześniej hostowane w TV Addons) zostały niedawno zamknięte, rzekomo z powodu roszczeń o naruszenie praw autorskich. Walki prawne trwają zarówno w USA, jak i Kanadzie.

Twórcy Kodi próbują zdystansować się od tych nielegalnych wtyczek. Według Trusted Reviews, niektórzy twórcy skórek Kodi dołączyli do swoich instalacji narzędzia, które specjalnie szukają tych problematycznych dodatków. W skrócie, ten pakiet instalacyjny, zwany KN Addon Caretaker, sprawdza dodatki użytkownika w bazie danych, aby upewnić się, że wszystkie są legalne.

Kolejny potencjalny punkt legalności dotyczy skrzynek Kodi, które są prekonfigurowanymi urządzeniami sprzętowymi załadowanymi oprogramowaniem Kodi. Pudełka Kodi są legalne, o ile używają oficjalnych dodatków lub legalnych dodatków innych firm. Możesz kupić pudełko Kodi, aby uniknąć kłopotów z konfiguracją oprogramowania na urządzeniu. Jednak te pudełka przekraczają granicę legalności, jeśli są skonfigurowane do pracy z dodatkami innych firm, które zapewniają dostęp do nielegalnych strumieni i treści. Zauważ, że nie ma czegoś takiego jak oficjalne pudełko Kodi.

Czy Kodi zamienia kable?

Oglądanie telewizji na żywo jest możliwe dzięki Kodi, chociaż jest to kłopotliwe w konfiguracji i niezbyt intuicyjne. Jeśli zdecydujesz się wziąć udział w tym projekcie, musisz skonfigurować serwer, klienta i interfejs użytkownika dla Personal Video Recorder (PVR), co jest szczegółowo opisane na wiki Kodi.

Kodi zapewnia dwie z trzech rzeczy potrzebnych do oglądania kanałów telewizyjnych na żywo; interfejs front-end (sam Kodi) i klient PVR (zintegrowany dodatek Kodi). To po prostu pozostawia zaplecze PVR (sprzęt). Niektóre firmy, takie jak SiliconDust, sprzedają tunery telewizyjne kompatybilne z CableCARD, które przekształcają zaszyfrowane cyfrowe sygnały kablowe na rozpoznawalny format, chociaż wymaga to istniejącej subskrypcji kablowej. Technik Twojego dostawcy telewizji kablowej również musi skonfigurować kartę CableCARD. Alternatywnie możesz kupić tuner PCI do swojego komputera i bezpłatnie usunąć lokalne kanały z dróg oddechowych. Obie metody są legalne, chociaż urządzenie kompatybilne z CableCARD prawdopodobnie uruchomi Cię gdzieś w przedziale cenowym od 100 do 200 USD.

Kolejny dodatek Pluto.TV, umożliwia bezpłatne przesyłanie strumieniowe kanałów na żywo przez Internet. Niedawno Plex ogłosił, że będzie dostępny za pośrednictwem Kodi za darmo i bez subskrypcji premium. Subskrypcje Premium Plex otwierają funkcje telewizji na żywo i DVR.

Jak dostosować Kodi?

Jednym z najłatwiejszych sposobów zmiany wyglądu i stylu Kodi jest przełączenie się na nową skórkę w ustawieniach interfejsu. Dwie domyślne skórki są wizualnie podobne, ale jedna jest zoptymalizowana pod kątem ekranów dotykowych. Skórki są tworzone przez społeczność, ale to nie znaczy, że są niedopieczone; istnieje dokumentacja i wsparcie dla każdego z nich na forach Kodi.

Dodatki stworzone przez społeczność i zatwierdzone przez Kodi to kolejny sposób na maksymalne wykorzystanie oprogramowania. Wszelkie zainstalowane dodatki są uporządkowane według typu zawartości w głównym menu po lewej stronie, podczas gdy przeglądarka dodatków kategoryzuje pliki do pobrania według ich użycia. Na przykład istnieją dodatki przeznaczone do zmiany wyglądu i stylu interfejsu, łączenia napisów lub tekstów z treścią lub dodawania nowych opcji do menu kontekstowych.

Sekcja profili jest również przydatna, ponieważ pozwala skonfigurować jedno lub więcej kont użytkowników chronionych hasłem. Nie ma żadnych ustawień kontroli rodzicielskiej, ale możesz kontrolować źródła treści i blokować preferencje dla dowolnego utworzonego konta. Kodi pozwala również wygodnie wybierać między poziomami ustawień Basic, Standard, Advanced i Expert w całym interfejsie.

Czy muszę używać VPN z Kodi?

To, czy musisz korzystać z wirtualnej sieci prywatnej (VPN) z Kodi, zależy od tego, jak planujesz korzystać z oprogramowania. Jeśli po prostu używasz Kodi do zarządzania lokalnymi bibliotekami multimediów, VPN nie jest konieczny. Jednak po rozpoczęciu korzystania z dodatków korzystających z połączenia sieciowego VPN może zapobiec szpiegowaniu Twojego ruchu przez dostawcę usług internetowych (lub kogokolwiek innego).

VPN nie chroni jednak przed każdym zagrożeniem bezpieczeństwa. Na przykład VPN nie robi nic, aby powstrzymać Cię przed pobraniem złośliwego oprogramowania podszywającego się pod legalny dodatek innej firmy lub podaniem Twoich danych uwierzytelniających do witryn phishingowych z rzeczywiście wyglądającymi stronami logowania. To ostatnie jest prawdziwym problemem, ponieważ wiele dodatków Kodi nie jest sprawami własnymi.

W oficjalnej kolekcji dodatków Kodi nie znajdziesz żadnych aplikacji VPN, więc najlepiej jest uruchomić VPN na urządzeniu, na którym zainstalowano Kodi. Nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem sieci VPN działającej na urządzeniach z systemem Windows, macOS, Android, iOS lub Linux. Jeśli zainstalujesz VPN na tych urządzeniach, cały Twój wychodzący ruch internetowy będzie chroniony. Jednak możesz napotkać pewne problemy z kilkoma usługami przesyłania strumieniowego wideo, które są dostępne jako dodatki, ponieważ usługi przesyłania strumieniowego wideo stale blokują ruch VPN.

Czy CordCutters potrzebuje Kodi?

CordCutters nie muszą pobierać Kodi; zamiast tego jest to przydatne dla tych, którzy chcą, aby cała zawartość lokalna była zorganizowana w jednym interfejsie i dostępna na wielu urządzeniach. Nie pomoże to również osobom zainwestowanym w usługi przesyłania strumieniowego, ponieważ nie oferuje możliwości zdobycia nowych treści i nie integruje się z witrynami takimi jak Netflix, Amazon, Spotify czy HBO. Jeśli jednak planujesz skonfigurować komputer kina domowego, Kodi oferuje w pełni funkcjonalne wieloplatformowe korzystanie z multimediów za darmo. Tylko upewnij się, że pozostajesz po właściwej stronie prawa, jeśli chodzi o treść!