Nadchodzi Wi-Fi 7 – już oficjalnie. Dlaczego nowy standard jest lepszy od Wi-Fi 6E?


Nadchodzi Wi-Fi 7 – już oficjalnie. Dlaczego nowy standard jest lepszy od Wi-Fi 6E?


Organizacja Wi-Fi Alliance wprowadza certyfikację dla urządzeń obsługujących Wi-Fi 7, nowy standard sieci bezprzewodowej. Powiemy Ci, czym różni się technologia od znanego już Wi-Fi 6 i wciąż egzotycznego Wi-Fi 6E.

Szybciej, chłodniej i wydajniej

Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6 (802.11ac i 802.11ax) działają w dwóch zakresach częstotliwości: 2,4 i 5 GHz Każdy mieszkaniec wieżowca mający doświadczenie w konfiguracji routera wie, że wszystkie kanały 2,4 GHz są już przez długi czas jest zatkany sąsiednimi routerami, a 5 GHz, jeśli jeszcze nie wyczerpało swoich możliwości, jest mu bliskie.
Dlatego do Wi-Fi 6E dodano nowy zakres - 6 GHz. Zwiększona moc pozwala na osiągnięcie wyższych prędkości, a jednocześnie zapewnia kanał wolny od obciążeń i zakłóceń. Ta funkcja została przyjęta w Wi-Fi 7.


Ale w najnowszym standardzie są także innowacje. Przykładowo podwojono szerokość kanału dla pasma 6 GHz: ze 160 do 320 MHz. Im szerszy kanał, tym więcej podłączonych urządzeń może pomieścić. Można to porównać do drogi dwupasmowej, na której może przejechać znacznie więcej samochodów niż na drodze jednopasmowej.
Kolejną innowacją Wi-Fi 7 jest połączenie wielu pasm w jedno połączenie. Ta funkcja nosi nazwę Multi-Link Operation (MLO). Załóżmy, że pasmo 6 GHz pozwala na pobranie pliku z szybkością 1 Gbps, a pasmo 5 GHz pozwala na pobranie pliku z prędkością 700 Mbps. Dzięki połączeniu obu pasm prędkość pobierania plików osiąga 1,7 Gb/s.

Specyfikacja nowego standardu określa także podwojoną liczbę strumieni przestrzennych MU-MIMO. Jeśli Wi-Fi 6 obsługuje 8x8, to Wi-Fi 7 obsługuje 16x16. Oznacza to, że router może komunikować się z maksymalnie 16 gadżetami jednocześnie. To prawda, że maksymalne wartości MU-MIMO rzadko są implementowane nawet w flagowych routerach.
W rezultacie typowy laptop z Wi-Fi 7 mógłby potencjalnie osiągnąć prędkość przesyłania danych na poziomie 5,8 Gb/s, szacuje Intel. To 2,4 razy więcej niż w przypadku Wi-Fi 6/6E.

A co z już wypuszczonymi routerami z Wi-Fi 7

Netgear, TP-Link, Eero i inni producenci routerów zaczęli ogłaszać sprzęt obsługujący Wi-FI 7 już w 2023 roku. Gdy uzyskają certyfikat Wi-Fi Alliance, nic się nie zmieni. Obecność oficjalnego dokumentu gwarantuje jedynie, że urządzenie jest w pełni kompatybilne z innymi produktami obsługującymi Wi-Fi 7.

Source: https://4pda.to