Ciekawostki osiągnięć techniki -Pierwsza kasa fiskalna
Rewolucja przemysłowa XIX wieku wzmożony handel, a jednocześnie konieczność kontroli transakcji handlowych. Taka kontrola miała być prosta, wiarygodna i ogólnodostępna.

Historia pierwszej kasy fiskalnej


Za wynalazcę kasy uważa się Jamesa Ritty'ego. To biznesmen, który był właścicielem baru Pony House, znajdującego się w zatłoczonym miejscu w pobliżu dworca kolejowego w Ohio. uważał się za sprzedawcę czystej whisky, dobrego wina i cygar. Ale Ritty zaczął zauważać, że instytucja przestała mu przynosić zyski. Ritty podejrzewał swoich pracowników o defraudację pieniędzy, ale nic nie mógł zrobić. W obawie przed ruiną, James szukał rozwiązań swoich problemów.

W 1878 popłynął do Europy. Idąc po pokładzie, wszedł do maszynowni, gdzie zobaczył paromierz. W rzeczywistości - to arytmometr, wynaleziony w XVII wieku.

Ritty uznał, że zasadę działania tego mechanizmu można wykorzystać do stworzenia urządzenia, które mogłoby dokładnie policzyć liczbę transakcji pieniężnych w jego barze. On i jego brat stworzyli i opatentowali taką maszynę w 1879 roku.

Nieprzekupna kasjerka Ritty


Pierwszy egzemplarz kasy był prymitywny. Miał dużą, podobną do zegara tarczę, na której duże i małe wskazówki pokazywały kwotę w dolarach i centach. To urządzenie posiadało specjalny dysk do rejestrowania każdego zakupu.

Następnie pojawił się mechanizm rejestrowania transakcji na taśmie papierowej i kasecie z pieniędzmi, która otwierała się tylko w przypadku transakcji gotówkowej. Dzięki temu urządzeniu właściciel firmy mógł prowadzić dokładną ewidencję pieniędzy i towarów. Z kolei pracownicy zostali teraz pozbawieni możliwości oszukiwania na pieniądzach otrzymanych ze sprzedaży.

Finanse Jamesa Rittiego natychmiast się poprawiły. W końcu wszystkie wpływy gotówkowe przechodziły przez kasę. Dodatkowo Bar Ritty’ego stał się swego rodzaju muzeum, bo powstało w nim urządzenie przyszłości, popularnie zwane „nieprzekupnym kasjerem Ritty'ego. Przeszło sto lat temu Bracia Ritty, widząc taki sukces kasy, postanowili uruchomić jej masową produkcję. Produkcja została później sprzedana Jacobowi Eckertowi. A w 1884 roku produkcję kupił John Patterson, co uratowało go przed bankructwem. Kasy fiskalne sprzedawały się dobrze i bardzo szybko Krajowa Spółka Kasowa stała się znana na całym świecie.

Podwójna kontrola


Taka popularność kas nie mogła nie przyciągnąć uwagi poborców podatkowych, którzy postanowili
kontrolować właścicieli sklepów. Tak, poprawiono kasy fiskalne w ten sposób, aby transakcje były
rejestrowane na dodatkowej taśmie - dla poborców podatkowych. W tej formie działania urządzenia
te przetrwały do ​​dnia dzisiejszego.