Komputer All-in-One a komputer stacjonarny: jaki kupić?

Co jest w środku?


Zastanawiasz się pomiędzy zakupem komputera typu all-in-one a komputerem stacjonarnym? Przeczytaj nasz przewodnik na temat zalet i wad każdego z nich, aby zdecydować, który z nich jest wart Twoich pieniędzy.

Co to jest komputer stacjonarny?

Komputer stacjonarny mieści wszystkie komponenty w swojej obudowie, w tym niezależny procesor, procesor graficzny, pamięć RAM, płytę główną, wentylatory/chłodzenie, napędy dyskowe i zasilacz. Użytkownicy zazwyczaj umieszczają go na swoim biurku lub pod nim.

Monitor lub wyświetlacz jest oddzielony od komputera i można go do niego podłączyć poprzez HDMI i USB-C (w przypadku nowszych komputerów stacjonarnych) oraz VGA i DisplayPort (w przypadku starszych komputerów stacjonarnych). Być może będzie konieczne dokupienie do komputera urządzeń peryferyjnych łącznie z myszą, klawiaturą, głośnikami zewnętrznymi i monitorem oddzielnie.

Zalety komputerów stacjonarnych

 • Możliwość dostosowania– Częścią magii komputerów stacjonarnych jest możliwość łatwej wymiany dowolnego komponentu, pod warunkiem, że jest on kompatybilny z innymi częściami komputera. Zamiast kupować zupełnie nowy komputer, możesz wymienić to, czego potrzebujesz, i uaktualnić tylko w razie potrzeby. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz lepszej karty graficznej do grania w najnowsze gry lub brakuje Ci pamięci wewnętrznej i potrzebujesz większego dysku SSD. Ponieważ monitor jest niezależny od komputera, możesz go także dowolnie modernizować i wymieniać, co jest świetne, jeśli na przykład chcesz przejść na monitory o rozdzielczości 4K.

 • Możliwość naprawy—Jeśli coś zepsuje się w komputerze stacjonarnym, bardzo łatwo jest dostać się do obudowy i naprawić lub wymienić nieprawidłowo działający element. W komputerach typu All-in-one(AiO) dostęp do podzespołów może być utrudniony lub procesor/procesor graficzny może być zintegrowany z płytą główną, co sprawia, że wymiana lub naprawa jest prawie niemożliwa. Jeśli coś się zepsuje, może się okazać, że będziesz musiał kupić zupełnie nowe urządzenie AiO. Jeśli chcesz samodzielnie naprawić lub wymienić komponenty komputera stacjonarnego, na dłuższą metę z pewnością pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze.

 • Przystępny—Oprócz oszczędności kosztów konserwacji, komputery stacjonarne kosztują mniej niż komputery AiO. Dzieje się tak, ponieważ komputery AiO wykorzystują mniejsze komponenty przeznaczone dla komputerów mobilnych, aby zmieścić wszystkie komponenty z tyłu monitorów, co wymaga dodatkowych zasobów programistycznych i inżynieryjnych. W przypadku komputera AiO nie ma tak dużo zmarnowanej przestrzeni, jak w przypadku przestronnej obudowy większości komputerów stacjonarnych, chociaż monitor AiO jest zazwyczaj grubszy niż normalny monitor.

 • Mocniejszy—Chociaż zasilacz komputera stacjonarnego ma dużo wolmej przestrzeni w obudowie, pozwala to również wentylatorom i innym rozwiązaniom chłodzącym na cyrkulację powietrza i utrzymywanie chłodu komponentów. Komponenty takie jak procesor, procesor graficzny i pamięć są często ograniczone przez tak zwane dławienie termiczne, ponieważ uwalniają dużo ciepła pod dużymi obciążeniami, takimi jak renderowanie 3D, gry AAA, wykonywanie zapytań do dużych baz danych i eksploracja danych. Zapewnienie im odpowiedniej temperatury jest niezbędne do osiągnięcia maksymalnej wydajności.

  W komputerze AiO wydajność jest ograniczona, ponieważ zdolność chłodzenia komponentów jest ograniczona. Większa obudowa komputerów stacjonarnych pozwala na zastosowanie największych i najlepszych dostępnych komponentów. Ponadto komputery AiO mają zwykle lutowane komponenty na płytach głównych, aby zaoszczędzić miejsce. Zintegrowane (wlutowane) karty graficzne są mniejsze i nie rozpraszają ciepła, tak samo jak na przykład oddzielne (oddzielne) karty graficzne.

Wady komputerów stacjonarnych

 • Wszystkie elementy sprzedawane osobno—jeśli kupujesz technologię dla swojej firmy, znacznie łatwiej jest zamówić komputery typu all-in-one, ponieważ nie musisz się martwić o zakup monitora, klawiatury i myszy osobno. W rzeczywistości możesz w ogóle nie potrzebować klawiatury i myszy, ponieważ wiele komputerów AiO ma również monitory z ekranem dotykowym. Jeśli czas gra kluczową rolę, a Twoja firma nie dysponuje najwyższej klasy mocą obliczeniową, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się systemy AiO.

 • Zajmuje więcej miejsca—Czas może mieć znaczenie, ale przestrzeń też może być na wagę złota. W mniejszych pomieszczeniach, takich jak szkolne pracownie komputerowe lub poczekalnia lekarska, nieporęczny, pełnowymiarowy komputer stacjonarny może utrudniać produktywność lub po prostu nie będzie się mieścił. Komputery typu all-in-one zajmują mniej miejsca, pozostawiając miejsce na biurku nie tylko na komputer. Ponadto mniejszy bałagan na biurku i minimalne elementy rozpraszające mogą pomóc Ci bardziej skoncentrować się na wykonywanym zadaniu i stworzyć bardziej Zen, komfortowe środowisko pracy. Jeśli nadal wolisz komputer stacjonarny i chcesz zmaksymalizować przestrzeń, koniecznie wypróbuj komputery typu cienki klient, które mają mniejszą obudowę.

 • Trudniej się poruszać—Ponieważ w komputerach stacjonarnych wszystko jest niezależne, jest więcej rzeczy do ciągnięcia, niszczenia lub zgubienia w gąszczu, na przykład kable monitora i głośniki. Jeśli jesteś cyfrowym nomadą lub planujesz wkrótce się przeprowadzić, być może warto będzie ograniczyć stres i naturę AiO, która pozwala na zabawę i podłączanie w porównaniu z komputerem stacjonarnym. Weź także pod uwagę laptop, jeśli Twoim głównym celem jest przenośność — możesz kupić wiele z tych samych możliwości, co urządzenie wielofunkcyjne, ale być może będziesz musiał zapłacić nieco więcej, w zależności od tego, jak dopracowany chcesz mieć swój laptop.

Co to jest komputer typu All-in-One?

Komputer all-in-one, "AiO", łączy oddzielną stację i monitor typowej konfiguracji komputera stacjonarnego w jeden element sprzętu. Nie różni się od komputera stacjonarnego pod względem podstawowej funkcjonalności. Istnieje kilka zalet AiO w porównaniu z komputerami stacjonarnymi.

Zalety komputerów All-in-One

 • Łatwiejszy w transporcie-Noszenie zarówno stacji PC, jak i wyświetlacza (lub wielu wyświetlaczy) może być kłopotliwe. Piękno komputera AiO polega na tym, że jest on stosunkowo mały, lekki i prosty — przeciętny komputer AiO waży od około 12 funtów do 30 funtów. Nie musisz się także martwić o wszystkie kable i związane z nimi zarządzanie kablami.

 • Kompaktowy-Urządzenia AiO to świetna opcja, jeśli brakuje Ci miejsca na biurku. Ich mniejsza obudowa w porównaniu z komputerami stacjonarnymi sprawia, że idealnie nadają się do zmniejszania bałaganu, dzięki czemu możesz lepiej skupić się na wykonywanym zadaniu. Dzięki temu doskonale nadają się do zastosowań w handlu detalicznym, opiece zdrowotnej i edukacji, a także do użytkowników domowych, którzy potrzebują niewielkiej przestrzeni.

 • Wszystko czego potrzebujesz-AiO eliminują poszukiwania przy zakupie komputera. Wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w pudełku — możesz nawet nie potrzebować klawiatury ani myszy, jeśli kupisz AiO z ekranem dotykowym. Nie musisz się także martwić zakupem stacji dokującej ani kabli, aby podłączyć laptopa do monitorów zewnętrznych, tak jak w przypadku laptopa. Jeśli kupujesz komputery dla swojej firmy lub nie czujesz potrzeby tworzenia komputerów na zamówienie, może to zaoszczędzić dużego bólu głowy.

 • Ekrany dotykowe-Wielu użytkowników preferuje intuicyjny interfejs ekranu dotykowego, który zapewnia wiele komputerów AiO z systemem Windows. Ich wyświetlacze są średnio duże, co czyni je doskonałymi do zastosowań takich jak kioski detaliczne lub interaktywne stacje edukacyjne.

 • Estetyka-Urządzenia AiO zaprojektowano tak, aby były atrakcyjne wizualnie. Od eleganckiej obudowy po minimalną liczbę kabli, komputery AiO charakteryzują się czystym, eleganckim wyglądem i niewielkimi rozmiarami biurka, co jest atrakcyjne dla użytkowników chcących urozmaicić swoją przestrzeń.

Wady komputerów typu All-in-One

 • Nie można go łatwo zmodyfikować ani naprawić-W przypadku standardowego komputera stacjonarnego łatwo jest otworzyć obudowę i na przykład wymienić wadliwe komponenty lub wymienić procesor na szybszy. Z drugiej strony, komputery AiO nie są projektowane z myślą o modyfikacjach – nie można łatwo dostać się do wnętrza urządzenia, a nawet jeśli to zrobisz, może się okazać, że wiele części jest przylutowanych do płyty głównej lub zakupione komponenty są za duże lub nie są kompatybilne. Ponadto możesz w ten sposób utracić gwarancję. Podobno można uaktualnić pamięć RAM i pamięć niektórych komputerów AiO, ale najlepiej będzie pozostawić to profesjonalistom, aby uniknąć niezamierzonego uszkodzenia komputera.

  Keep in mind AiO components are specially engineered to fit within its compact confines. In this way, they are like laptops, both in component size and difficulty in upgrading.

 • Droższe-Jeśli szukasz najwydajniejszego komputera za niewielkie pieniądze, AiO nie będzie najlepszym wyborem. Zbudowanie niestandardowego lub wstępnie skonfigurowanego komputera stacjonarnego zazwyczaj zapewni podobne specyfikacje za niższą cenę. Ponadto wszystkie komputery w końcu stają się przestarzałe i w celu modernizacji konieczne będzie zakupienie nowego urządzenia AiO, podczas gdy w przypadku komputera stacjonarnego możesz po prostu wymienić wszystko, czego potrzebujesz i uruchomić najnowsze, najnowocześniejsze oprogramowanie lub w razie potrzeby zaktualizować pamięć wewnętrzną. Z tego powodu AiO może na dłuższą metę kosztować więcej, ponieważ najprawdopodobniej wytrzyma około 5-10 lat, w zależności od tego, jak dobrze się nim zajmiesz.

 • Nie tak mocny-Urządzenia AiO zostały zaprojektowane z myślą o przeciętnym użytkowniku komputera PC i są w stanie z nawiązką zaspokoić potrzeby komputerowe większości użytkowników. Jeśli jednak jesteś zawodowym projektantem graficznym lub inżynierem oprogramowania i potrzebujesz dodatkowej mocy obliczeniowej lub mocniejszej karty graficznej, komputer AiO prawdopodobnie nie spełni Twoich potrzeb. Ograniczona ilość miejsca w obudowie minimalizuje zdolność komputerów AiO do chłodzenia komponentów, co ogranicza na przykład możliwość podkręcania procesora. Jeśli chcesz grać w jakąkolwiek nowoczesną grę, AiO nie jest najlepszym wyborem.

Komputer All in One czy komputer stacjonarny: który jest dla Ciebie odpowiedni?

Jeśli szukasz najłatwiejszego i najbardziej opłacalnego rozwiązania, najlepszym wyborem będzie tradycyjny, wstępnie skonfigurowany komputer stacjonarny. Chcesz grać w najnowsze gry i mieć najpotężniejszy możliwy system? Najlepszym rozwiązaniem będzie niestandardowy pulpit. Jeśli jednak chcesz mieć najbardziej usprawnioną, pozbawioną zbędnych dodatków przestrzeń roboczą na komputerze stacjonarnym typu plug-and-play, komputer typu all-in-one może być właśnie tym, czego szukasz.

Source: https://www.cdw.com/